Београд/Берлин, 13. април 2016. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић учествовао је јуче у Берлину на састанку Тројке ОЕБС-а на министарском нивоу, на којем је изражена забринутост због кршења примирја у Украјини и обнове сукоба у Нагорно-Карабаху.
Састанку је председавао министар спољних послова СР Немачке Франк-Валтер Штајнмајер, а поред Дачића, као претходног председавајућег ОЕБС-у, учешће је узео и министар спољних послова Аустрије Себастијан Курц, као наредни председавајући.
Разговору је присуствовао и генерални секретар Организације за европску безбедност и сарадњу (ОЕБС) Ламберто Занијер.
Сазивањем министарског састанка Тројке ОЕБС-а, немачко председавање наставља праксу српског председавања, током којег је одржано чак пет оваквих састанака, на којима је вођена изузетно конструктивна и отворена расправа.
На састанку Тројке ОЕБС-а изражена је забринутост због појачаног насиља на истоку Украјине и ескалације сукоба у спорном региону Нагорно-Карабах.
Чланови Тројке забринути су због све већег кршења примирја и присуства тешког наоружања у безбедносној зони на истоку Украјине.
Обнављање непријатељстава и поновно коришћење недозвољеног оружја, како је навела Специјална посматрачка мисија ОЕБС-а у Украјини (СММ), у супротности су са споразумима из Минска у којима се позивају све стране да се придржавају преузетих обавеза.
Министри и генерални секретар ОЕБС-а позвали су све стране да у потпуности осигурају безбедан, слободан и неограничен приступ посматрача ОЕБС-а на подручју сукоба, укључујући украјинско-руску границу у складу са мандатом СММ и споразумима из Минска.
Тројка је подвукла да су неприхватљиви инциденти у којима су угрожени посматрачи СММ и додала да ће они који прете и користе силу против посматрача за то и одговарати.
Поводом сукоба у Нагорно-Карабаху, министри Тројке су апеловали на зараћене стране да окончају насиље и да се стриктно придржавају прекида ватре, нагласивши да се сукоб не сме решавати војним путем.
Они су истовремено констатовали да су смањење тензија и убрзање политичког процеса приоритет и поручили да ће наставити да подржавају рад Минск групе.
Учесници састанка су, такође, указали на то да је ОЕБС јединствена платформа за дијалог и сарадњу у борби против тероризма и екстремизма, а тема састанка била је и избегличка криза у Европи, наводи се у саопштењу Министарства спољних послова.