Београд, 13. април 2016. године – Агенција за борбу против корупције организовала је, на иницијативу Министарства просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије, координациони састанак државних органа на тему корупције у просвети, на којем је констатовано да постоје покушаји опструкције закона у овој области.
У саопштењу се наводи да Министарство настоји да омогући квалитетно, доступно и ефикасно образовање за све ученике и да су очување интегритета система и превентивно антикоруптивно деловање, принципи уграђени у сва законска документа која је Министарство доносило и на којима тренутно ради.
Квалитетни наставни материјали и уџбеници значајан су фактор доприноса постигнућу ученика и квалитету њиховог искуства у школи.
У том смислу, један од најзначајнијих закона у просвети у протеклом периоду несумњиво је нови Закон о уџбеницима, који не само да унапређује квалитет и доступност уџбеника, већ има и уграђене антикоруптивне мере које су дуго изостајале на тржишту уџбеника.
Ресорно министарство се обратило Агенцији тражећи стручну помоћ у борби против корупције јер се приликом имплементације овог закона показало да је корупција нешто што превазилази деловање само једног ресора.
Министар просвете, науке и технолошког развоја Срђан Вербић обавестио је учеснике скупа о свим покушајима опструкције спровођења законских одредби, које су се неретко заснивале на личним нападима на функционере Министарства и директном утицају на школе од стране интересних група.
С обзиром на озбиљност притисака са којима се Министарство суочава и на значај тога да се ова област уреди, закључено је да решавање проблема у поступку избора уџбеника захтева синхронизовано деловање свих надлежних државних органа.
Договорено је да се формира радна група, чији ће рад координирати Агенција за борбу против корупције, а која ће анализирати слабе тачке у систему које повећавају интензитет ризика од корупције у овој области и дефинисати одговарајућа решења.
На скупу је констатован несумњив пример покушаја опструкције имплементације законске регулативе, као и недопустив утицај од стране интересних група које своје деловање заснивају само на личној користи, а не на добробити ученика, и због тога је неопходна заједничка акција у циљу превенције корупције у области тржишта уџбеника, наводи се у саопштењу Министарства просвете, науке и технолошког развоја.