Београд, 14. април 2016. године – Државни секретар Министарства здравља Владе Републике Србије Ференц Вицко уручио је данас Клиничком центру у Нишу, Клиничком центру Војводине, Општој болници у Ужицу и Општој болници у Панчеву сертификате у оквиру пилот пројекта израде стандарда породилишта и неонатолошке здравствене заштите.
Вицко је на свечаности у Клубу посланика објаснио да је поменуте стандарде усвојила Радна група Агенције за акредитације Министарства здравља у сарадњи са Уницефом.
Он је истакао да је увођење стандарда у гинекологији и неонатологији од великог значаја јер ће критеријуми као што су присуство оца на порођају, упознавање трудница са одељењем и особљем, као и кадровска компетенција увести ред и норме у овим областима.
Директор Канцеларије Уницефа за Србију Мишел Сен-Ло рекао је да су стандарди за акредитацију породилишта и неонаталну здравствену заштиту сада усклађени са међународним стандардима и националним стратешким приоритетима и представљају водиљу за унапређење капацитета ових здравствених установа.
Сен-Ло је указао на то да најновија истраживања у неуронауци показују да су успостављање везе између мајке и детета и одговарајућа исхрана и стимулација кроз дојење кључни заштитни фактори за оптималан развој детета.
Ово је још важније за болесну и осетљиву новорођенчад, нагласио је он и додао да породилишта и одељења неонатологије имају кључну улогу у подржавању родитеља да усвоје ову позитивну праксу понашања.
Стандарди за акредитацију пордилишта и неонаталну здравствену заштиту настали су из потребе да се одговори на специфичности здравствене заштитите мајки и деце у најосетљивијем периоду њиховог живота.
Они такође имају за циљ да квалитет болничке неге мајке и новорођенчади ускладе са међународним стандардима квалитета ефективне перинаталне здравствене заштите и тиме помогну решавање препознатих изазова у организацији и квалитету ових услуга, наводи се у саопштењу Министарства здравља.