Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Системски заштитити децу и младе на интернету

Системски заштитити децу и младе на интернету

Београд, 18. мај 2016. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић изјавила је данас да су употреба интернета и велика заступљеност друштвених мрежа цивилизацијски процеси које Министарство подржава и подстиче, али да се мора водити рачуна и о њиховом штетном утицају.

Фото: mtt.gov.rs
Матић је, отварајући манифестацију "ПР дани – Приче дигиталног доба" на Факултету политичких наука у Београду, истакла предности интернета и друштвених мрежа нарочито у примени нових технологија у образовању, додавши да је ипак неопходно што пре увести мере за заштиту деце и младих на интернету.

Она је подсетила на то да су јуче, у акцији "Армагедон", ухапшене три особе због злоупотребе деце за порнографију путем интернета, и нагласила да је прошле године рекордан број особа лишен слободе због таквих радњи.

Матић је подсетила на то да је ресорно министарство израдило Нацрт уредбе о безбедности и заштити деце приликом коришћења информационо-комуникационих технологија, која је у процедури.

Циљ је подизање свести о предностима и ризицима коришћења интернета и начинима за његову безбедну употребу, унапређење дигиталне писмености деце, родитеља и наставника, као и јачање међуресорне сарадње у домену заштите деце на интернету, рекла је она.

Матић је нагласила да Министарство спроводи и едукативну кампању "Паметно и безбедно" кроз пројекат ИТ каравана, који у 15 градова широм Србије ученицима и грађанима указује на предности и опасности употребе информационо-комуникационих технологија.

У Србији, информационо-комуникационе технологије могуће је студирати на више од 40 факултета и високих школа, годишње се запошљава више од 3.000 стручњака у области ИКТ-а, а стално је отворено више од 100 програмерских позиција, подсетила је она.

Према њеним речима, готово да не постоји занимање које је данас могуће успешно обављати без поседовања дигиталних вештина.

Матић је указала на то да су у систему високог образовања многи факултети препознали потребу за подизањем нивоа дигиталне писмености код својих студената и увели мултидисциплинарне програме у којима се изучавају предметне теме у оквирима дигиталног окружења.

Добар пример пружа и Факултет политичких наука изучавањем предметних области у дигиталним медијима, као што су комуникологија, односи са јавношћу, медијска пропаганда, маркетинг, рекла је она.

Министарство, како је додала, посебну пажњу посвећује развоју академске заједнице у дигиталном добу, што се огледа и у подршци Академској мрежи Републике Србије.

Манифестацију "ПР дани – Приче дигиталног доба", Факултет политичких наука организује по осми пут, а теме су односи с јавношћу, медији и медијска пропаганда, друштвене мреже, маркетинг и утицај дигиталног доба на политику, наводи се у саопштењу Министарства трговине, туризма и телекомуникација.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs