Београд, 3. јун 2016. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић и начелник Генералштаба Војске Србије генерал Љубиша Диковић састали су се данас са полазницима Краљевског колеџа одбране Велике Британије.
 |
Фото: mod.gov.rs |
Ђорђевић је том приликом представио позиције наше земље у вези са актуелним безбедносним питањима у региону и свету, као и визије развоја Војске Србије у будућности.
Он је нагласио да наша земља спроводи политику војне неутралности и да доприноси међународним мисијама подршке миру под окриљем УН и ЕУ.
Министар је напоменуо да се спољна политика Србије темељи на четири стуба, односно на изградњи односа са САД, Руском Федерацијом, Европском унијом и Кином, додавши да је дугорочно опредељење Србије чланство у ЕУ.
Ђорђевић је подсетио на изузетне резултате економских реформи које се у протеклих неколико година спроводе у нашој земљи, те да је раст бруто домаћег производа превазишао очекивања и да ће, по свему судећи, у 2017. години достићи ниво од четири одсто.
Према његовој оцени, то ће убрзати процес приближавања наше земље ЕУ, али и позитивно утицати на раст улагања у систем одбране.
Диковић је рекао да Војска Србије одржава висок ниво сарадње са свим важним чиниоцима међународне безбедности и настоји да на тај начин повећа ниво сопствених оперативних способности.
Сви ми данас имамо једног истог непријатеља – тероризам, и једино се заједничким снагама можемо супротставити таквом изазову, истакао је он.
Полазнике највишег облика војног усавршавања у Великој Британији занимала је позиција наше земље када је реч о усаглашавању са спољном и безбедносном политиком Европске уније.
Министар је нагласио да постоје земље које су чланице ЕУ, али су задржале право да буду војно неутралне, и додао да сматра да такав положај треба да буде омогућен и Србији, све док је на снази таква одлука Народне скупштине Републике Србије.
Такође, министар је подсетио на то да односи између САД и ЕУ са једне, и Руске Федерације са друге стране, показују знакове опоравка због заједничких изазова са којима се суочавају, нарочито на Блиском истоку.
Он је подвукао да Србија може да одигра улогу моста у поновној изградњи поверења и добрих односа Истока и Запада јер одржава добре односе са свима.