Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Уклањање непотребних баријера у трговини

Уклањање непотребних баријера у трговини

Београд, 17. октобар 2016. године – Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић изјавила је данас да је циљ Србије да сва поглавља буду отворена до краја 2018. године.

Фото: Танјуг

Мишчевић је у Привредној комори Србије, на представљању Нацрта стратегије и Акционог плана за хармонизовану област у оквиру преговарачког Поглавља 1 – слобода кретања робе, навела да када држава отвори поглавља процес преговора траје много краће, јер је стратешки све испланирано и унапред договорено.

Она је, када је реч о поменутом поглављу, указала на то да највећи изазов није написати нацрт стратегије и акциони план, већ да је важно упознати привреду и пословно окружење са плановима и динамиком увођења стандарда.

Према њеним речима, потребно је да се привреда, а посебно мала и средња предузећа, упознају са тим како да обезбеде средства за стандардизацију, односно да ли могу да рачунају и на помоћ државе.

Важно је да у тај посао буду укључени сви како би се трошкови добро прерачунали, а не да иду само на терет малих и средњих предузећа, објаснила је Мишчевић.

Вршилац дужности помоћника министра привреде и председник Преговарачке групе за Поглавље 1 Јован Петровић оценио је да је усвајање стратегије за хармонизовану област која се односи на слободу кретања роба веома значајно јер ће омогућити да се законодавство Србије у тој области усклади а европским, а тиме ће бити уклоњене непотребне баријере у трговини.

Петровић је истакао да та стратегија предвиђа преношење свих европских директива у домаће законодавство јер је важно да предузећа у Србији раде по европским стандардима или законима, што ће их учинити конкурентим на иностраном тржишту.

Стратегија и акциони план за ову област, како је објаснио, јесу део мерила за отварање Поглавља 1 и њихово усвајање је услов да отворимо то поглавље, а то би могло да се догоди наредне године.

Према његовим речима, обавеза је сваке државе да створи услове за то да предузећа производе и пласирају робу која је конкурентна и безбедна за потрошаче, при чему је Србија у том смислу успоставила неопходан систем и до сада преузела приближно 75 одсто законодавства и 97 одсто европских стандарда.

Процес усклађивања и даље траје, због чега је стратегија са акционим планом за хармонизовану област слободе кретања роба веома важна за отварање Поглавља 1, али и за српску индустрију у целини, као и за заштиту потрошача, нагласио је Петровић.

Он је, подсећајући на то да Чешка пружа значајну подршку усклађивању техничког законодавства Србије са ЕУ, навео да и Министарство привреде добија посебну подршку кроз твининг пројекат "Јачање капацитета националног система за инфраструктуру квалитета и тела за оцењивање усаглашености производа у Србији".

Тај пројекат, како је додао, финансира се из претприступних фондова ЕУ и буџета Србије у укупној вредности од милион евра.

Амбасадор Чешке у Србији Ивана Хлавсова истакла је да Србија и Чешка имају традиционално добре односе, и поновила да Чешка подржава Србију у процесу европских интеграција.

Она је навела да је Србија доста урадила када је реч о области на коју се односи Поглавље 1, које је кључно у даљим преговорима.

Потпредседник Привредне коморе Србије (ПКС) Мирослав Милетић рекао је да Национална асоцијација српске привреде више од десет година активно учествује у процесу европских интеграција.

Милетић је указао на то да се важност тих процеса за пословну заједницу Србије огледа у чињеници да се кроз процес приступања у пуноправно чланство ЕУ модернизују друштво, привреда и држава у целини.

Такође, како је подсетио, формиран је стручни тим ПКС за праћење преговора о приступању, као механизам за заступање интереса привреде у ЕУ интеграцијама.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs