Љубовија, 10. новембар 2016. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић обишла је данас радове на мосту преко Дрине код Љубовије, на коме је срушен део конструкције због последњих поплава и великог пропуштања воде из Хидроелектране "Бајина Башта".
Михајловић је након обиласка оштећења саопштила да је штета између 300.000 и 400.000 евра, коју ће морати неко да покрије, наглашавајући да је најаважније да нема људских жртава.
Она је најавила да ће бити оформљена радна група, односно комисија Владе Србије, која ће испитати које су мере предузете у случају нарастајућег водостаја на Дрини који је изазвао оштећење на мосту.
ЈП "Електропривреда Србије" је морала да води рачуна да до овога не дође, указала је Михајловић и објаснила да је вода из ХЕ "Бајина Башта", према првобитним најавама, требало да буде пуштена 10. новембра, али је пуштена три дана раније, односно 7. новембра.
Према њеним речима, пројекат моста Љубовија–Братунац је пример ефикасне реализације, с обзиром на то да су за само две године од потписивања протокола о изградњи моста, започети радови.
Михајловић је истакла да ће изградња моста скратити пут робе за најмање 80 километара и направити најкраћу везу са Коридором 11 и луком Бар, док ће заједнички гранични прелаз у Братунцу скратити време задржавања возила.
Истовремено, она је подвукла да је Европска комисија у свом
извештају за Србију дала једну од најбољих оцена за Поглавље 14, које се односи на саобраћајну политику.
Европска комисија је, како је пренела, констатовала добар напредак у свим областима саобраћаја – друмском, авио-саобраћају, железничком и водном, а похваљен је и рад на Поглављу 21, које се односи на трансевропске мреже.
Похваљени смо првенствено због усклађивања законодавства у свим областима саобраћаја, као и отварања железничког тржишта у Србији. Констатован је и напредак на пољу истражвања несрећа, објаснила је Михајловић.
У извештају је указано на то да у наредном периоду Србија треба да ради на увођењу такозваних интелигентних система транспорта, који имају за циљ додатно унапређење безбедности саобраћаја, као и да настави са реформама у железници, закључила је потпредседник Владе.