Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности Владе > Превентива кључна у спречавању повреда на раду

Превентива кључна у спречавању повреда на раду

Београд, 1. децембар 2016. године – Директор Инспектората за рад Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије Бојан Јоцић изјавио је данас да чак 42 одсто људи који су смртно страдали на раду у овој години није било пријављено, најавивши стратегију у коју ће бити укључена и борба за здравље радника.

Јоцић је, на стручном скупу из области безбедности здравља на раду, који је организовао тај инспекторат, изнео податак да је инспекција у Србији за 11 месеци извршила 856 надзора поводом повреда на раду, а од тога 31 надзор због смртних повреда на раду, а 16 услед тешких повреда на раду са смртним исходом.

Због тога што велики број смртно страдалих у овој години није био пријављен решено је да се припреми једна стратегија и да се наредне године борби против сиве економије прикључи и борба за здравље радника, указао је он.

Према његовим речима, по статистичким подацима, тренутно је радно ангажовано 2,6 милиона људи у Србији, а то су подаци који говоре да је и већа могућност да дође до повреда на раду.

Јоцић је у складу са тим упутио апел послодавцима да пријаве и обуче раднике, истакавши да је превентива кључна у спречавању повреда на раду.

Он је објаснио да се најчешће повреде дешавају на градилиштима, и то као последица небезбедног рада на висини, некоришћења прописаних средстава и опреме за личну заштиту, струјних удара, као и услед рада у непрописно обезбеђеним коповима.

Представник Међународне организације рада Јован Протић истакао је да Србија, када је реч о повредама на раду, има исте проблеме као и земље у окружењу, при чему се ти случајеви најчешће догађају у области грађевинарства и тешке индустрије.

У Србији постоји значајан простор за напредак у области пријављивања повреда на раду, јер, како је нагласио, овде се, према подацима од пре три године, свака друга повреда на раду не пријави, а и застарео је модалитет њених пријављивања.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs