Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Отворен 61. међународни сајам технике у Београду

Отворен 61. међународни сајам технике у Београду

Београд, 15. мај 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар трговине, туризма и телекомуникација Расим Љајић истакао је данас, отварајући 61. међународни сајам технике и технолошких достигнућа, да је извоз ИТ сектора у Србији од почетка године порастао за 30 одсто у односу на прошлу годину.

Фото: Танјуг

Љајић је објаснио да вредност компјутерских услуга премашује 160 милиона евра, и нагласио да се наша земља данас налази на 65. месту од 128 земаља по индексу технолошког развоја.

Живимо у време четврте технолошке револуције, а ову манифестацију са разлогом називају ''сајмом свих сајмова''", истакао је потпредседник Владе, додавши да се годишње у Србији оснује око 200 ИТ компанија.

Он је као разлоге за то што се Србија налази у средини листе земаља по технолошком развоју навео, пре свега, скромно издвајање за науку, истраживање и развој, велики одлив младих и стручњака и недовољну везу науке и привреде.

Према његовим речима, Србија издваја 0,4 одсто БДП-а из буџета за науку, а укупан износ свих извора финансирања на нивоу државе је 0,8 одсто БДП-а.

У ЕУ је тај просек око 2 одсто БДП-а, а наш задатак је да улагања повећамо до 2025. године на 0,6 одсто, а када је реч о свим изворима финансирања да та цифра дође до 1,5 одсто БДП-а, рекао је Љајић.

Он је истакао да ће се бољи резултати постићи стимулацијом приватног сектора, који улаже четири пута мање средстава у развој технологија у односу на европске земље.

Према његовим речима, данас имамо око 2.800 истраживача на милион становника, а просек у Европској унији је 5.000 научника.

Србија има око пет хиљада доктора наука који раде свуда по свету, а исто толико има и младих истраживача, што је огроман дефицит за нашу државу, подвукао је Љајић, уз напомену да ИТ сектор у Србији броји 10 хиљада предузећа и запошљава око 20 хиљада, махом младих људи.

На сајму у Хали 1 Београдског сајма присутно је 500 излагача, који су представили више од 100 техничко-технолошких иновација, од алата и CNC машина, које достижу цену за једну машину и до 400 хиљада евра, до софтверских решења, робота за ласерско сечење тврдих материјала, а већина иновација долази из Србије.

Директни излагачи дошли су из 30 држава – Србије, БиХ, Аустрије, Бугарске, Чешке, Хрватске, Италије, Македоније, Кине, Немачке, Кореје, Русије, Словеније, САД, Словачке, Турске, Тајвана (НР Кина), Турске, Француске, Финске, Конга, Канаде, Кипра, Пољске, Шведске, Румуније, Белгије, Холандије, Јапана, Велике Британије.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs