Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности потпредседника > Србија безбедна земља и поред регионалних и глобалних изазова

Србија безбедна земља и поред регионалних и глобалних изазова

Нови Сад, 15. мај 2017. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар унутрашњих послова Небојша Стефановић рекао је данас студентима смера унутрашњих послова Правног факултета у Новом Саду да у Србији не постоји ниједна организована криминална група која драматично може да угрози безбедност наше земље.


Стефановић је, у оквиру предавања „Стање безбедности у Републици Србији и региону“, истакао да полиција и тужилаштво, било да је реч о финансијском криминалу или криминалним групама које угрожавају безбедност, предузимају мере како би њихово деловање елиминисали.

Он је упозорио на то да последњих година забрињава деловање регионалних међународних организованих криминалних група, које се баве трговином наркотицима, и у чијој организацији као извршиоци или организатори учествују и наши држављани.

Указавши да путеви дроге из Јужне Америке иду ка земљама западне Европе, Стефановић је рекао да органзоване криминалне групе трговином наркотицима остварују велику финансијску корист и да је због тога од изузетног значаја одузимање имовине стечене криминалом.

Без одузимања имовине ми не шаљемо добру поруку, јер увек има људи који мисле да им се исплати да неко време проведу у затвору, а да заузврат стекну богатство, нагласио је Стефановић.

Говорећи о вези организованог криминала и тероризма, он је указао на то да иза терористичких напада не стоје људи који се опашу експлозивом и конкретно почине дело, већ они који тај тероризам финансирају, при чему је у циљу откривања таквих дела од изузетне важности праћење токова новца.

Терористичке групе, како је навео, повезане су са организованим криминалом, пре свега шверцом нарктика и оружјем.

Подсетивши на терористичке нападе који су се догодили у Европи, али и у нашем региону, Стефановић је указао на опасност од радикализације појединаца, јер обично су починиоци терористичких аката били људи који су радикализовани и који су неколико генерација уназад живели у земљама у којима су дело починили.

Одговарајући на питања студената на тему мигрантске кризе, Стефановић је указао на то да се Република Србија понела одговорно и хумано, да је у више кампова тренутно смештено око 6.500 миграната, и да је одлуком да формира мање кампове очувала безбедност.

Министар је навео да су често страни држављани организатори криминалних група које се баве шверцом људи и да је један од разлога рушења барака код београдске аутобуске станице, поред чињенице да су људи тамо живели у нехуманим условима, био и тај да се предузму мере како би их заштитили од кријумчара.

Он је подвукао да је за решење мигрантске кризе неопходан јединствен став Европе и да Србија на том одговору инсистира.


Студенте смера унутрашњих послова, који на Правном факултету у Новом Саду постоји од 1986. године, занимали су и реформски процеси које спроводи Министарство унутрашњих послова .

Доношењем новог Закона о полицији 2016. године започели смо реформе. Закон је прва фаза и за то нам је сада потребна надоградња, коју смо започели доношењем низа подзаконских аката, објаснио је министар.

Указавши на то да је новим законом уведен систем каријерног напредовања, Стефановић је истакао да се Министарство на тај корак одлучило јер се појавила хиперпродукција официра полиције, који су на различите начине дошли до тог звања.

Ми смо у једом тренутку дошли до тога да смо имали око 450 пуковника полиције. За земљу ове величине апсолутно непотребно, а многи до њих су на различите начине дошли до тог положаја, рекао је министар и додао да сада нема више напредовања по дифолту, протеком времена или ванредним унапређењем.

Увели смо систем и није више могуће напредовање само протеком времена. Постоје базичне компетенције, оцењивање два пута годишње у коме је најмања оцена за напредовање у следећи ранг у трогодишњем просеку четири, рекао је Стефановић.

Према његовим речима, увођењем четири нивоа руковођења и јасним мерилима полицијски службеници сада знају шта треба да ураде да напредују, а такође је законом, укинуто право министру унутрашњих послова да некога унапреди.

Законом о полицији значајно су укинута овлашћења политичкој структури да управља каријерним напредовањем полицајаца, нагласио је министар унутрашњих послова.

Говорећи о резултатима МУП-а у прошлој години, Стефановић је истакао да је полиција запленила 3,9 тона наркотика, забележила пад опште стопе криминала од пет одсто, да постоји солидан проценат раста расветљавања кривичних дела из године у годину, а да је број кривичних дела против живота и тела смањен за 3,7 одсто–са 3.169 на 3.050.

Подсетивши на то да нови Закон о спречавању насиља у породици, који ће почети да се примењује од 1. јуна ове године, даје шира овлашћења полицији, Стефановић је истакао да је борба против насиља, превенствено над женама и децом, приоритет.

Декан новосадског Правног факултета Љубомир Стајић изразио је захвалност министру Стефановићу на одржаном предавању и истакао да је он први министар унутрашњих послова који је дошао да одржи предавање студентима смера унутрашњих послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs