Београд, 1. јун 2017. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић изјавио је да је Фонд за иновациону делатност данас објавио конкурс за два програма подршке домаћим иновативним компанијама – Програм раног развоја и Програм суфинансирања иновација.
 |
Фото: mpn.gov.rs |
Шарчевић је објаснио да су поменути програми, за које је издвојено 2,7 милиона евра, намењени развоју иновативних технологија, производа и услуга са тржишном применом и великим потенцијалом за комерцијализацију.
Он је указао на то да треба подржати овакве иницијативе и на буџетским разделима за следећу буџетску годину наћи више средстава, објаснивши да је циљ да се оствари још већа сарадња са великим компанијама које желе да помажу овакве пројекте, као и све оне које покрене Министарство.
Вршилац дужности директора Фонда за иновациону делатност Иван Ракоњац подсетио је на то да су ова два програма, пре шест година када је Фонд почео са оперативним пословањем, били први и уједно једини програми.
Врло брзо они су постали заштитни знак Фонда, рекао је Ракоњац и додао да су програми развијени и имплементирани кроз пројекат подршке иновацијама у Србији који је финансиран из претприступних фондова ЕУ и администриран од Светске банке.
Директор Научно-технолошког парка Београд Гордана Даниловић-Грковић оценила је да данашњи дан није само велики дан за Фонд, већ и за све у иновацијама.
Брз развој Научно-технолошког парка и Фонда за иновациону делатност показују потенцијал који имамо, истакла је она, додајући да је парк за мање од две године успео да стигне до 50 компанија и 400 инжењера који сваки дан вредно раде.
У оквиру Програма раног развоја, Фонд додељује бесповратна средства до 80.000 евра по програму, док у оквиру Програма суфинансирања иновација додељује бесповратна средства у износу од 300.000 евра по пројекту.
Програм раног развоја осмишљен је са намером да подржи опстанак компанија током критичне фазе истраживања и развоја и омогући српским представницима да развију ефективне пословне капацитете помоћу којих ће своје иновације пласирати на тржиште.
Са друге стране, Програм суфинансирања иновација намењен је компанијама којима су потребна знатна финансијска средства за реализацију развојног циклуса технолошких иновација и покривање високих трошкова за пренос истраживања у комерцијално одржив производ.
Компаније могу пријавити пројекат из било које области науке и технологије и из било ког индустријског сектора, а рок за подношење пријава траје до 1. септембра.
Средства за обнову програма обезбеђена су из буџета Републике Србије са раздела Министарства просвете, науке и технолошког развоја кроз Пројекат за унапређење конкурентности и запошљавања, који Србија спроводи у сарадњи са Светском банком.