Београд, 9. јун 2017. године – Министарство државне управе и локалне самоуправе Владе Републике Србије саопштило је данас да је на Факултету организационих наука (ФОН) у Београду завршено прво тромесечје пилот-програма преквалификација у ИТ сектору, који је организовало ресорно министарство.
У саопштењу се наводи да је основни циљ овог пројекта запошљавање најбољих 100 кандидата који успешно заврше обуку, а имаће могућност да као јуниор програмери пронађу посао у ИТ сектору.
Програм преквалификација покренут је на предлог Министарског савета за ИТ, којим председава министар државне управе и локалне самоуправе Ана Брнабић.
Министарство државне управе и локалне самоуправе почело је крајем априла ове године реализацију обука за јуниор програмере у ИТ сектору у Београду, Новом Саду и Нишу.
ФОН, заједно са "Бреза софтвер инжењерингом", обучава 25 полазника за рад у програмском језику "Јава", док курс Application Programming "Линк групе" похађа 15 полазника, а њих 10 програм за Web Development.
"Војводина ИКТ кластер – VOICT" у Новом Саду врши обуке за 25 полазника, који похађају програм за Web Development.
Такође, за рад у програму "Јава" обучава се 12 нишких полазника у "Кластеру за напредне технологије (NiCAT)", док се њих 13 едукује за рад у програму "НЕТ".
Ове едукације карактерише висок интензитет и велика заинтересованост полазника, који редовно похађају програм, где је присуство веће од 90 одсто.
Ванредни професор на ФОН-у и један од предавача на овој обуци Милица Вучковић рекла је да је веома задовољна полазницима обуке, који, како је истакла, показују велико интересовање и жељу да стекну знање.
Они ће након ове обуке стећи сва потребна искуства за програмирање у "Јава" програмском језику и самостално решавају проблеме са којима се суочавају, навела је Вучковић.
Полазници оцењују обуке као веома едукативне и захтевне, али и продуктивне у решавању задатака који се пред њих постављају, при чему су образовни профили полазника разноврсни, од економиста и правника, до људи запослених у угоститељским делатностима.
Обуку похађа више мушкараца него жена, највећи број њих има средњу стручну спрему, највише их је старости од 26 до 35 година, а поједини учесници имају и више од 56 година. Већина њих тренутно није у радном односу, док је мањи број кандидата који су запослени.
Школе које обављају обуке омогућавају полазницима менторски рад и похађање стручне праксе.