Београд, 16. јун 2017. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије Стана Божовић изјавила је да ће Влада пружити пуну логистичку и материјалну подршку локалним самоуправама како би могле да, у складу са сопственим потребама и капацитетима, одговоре на изазове климатских промена.
Божовић је јуче у просторијама Уједињених нација учествовала на уводној радионици пројекта „Локални развој отпоран на климатске промене“, који спроводи ресорно министарство, у сарадњи са УНДП и уз финансијску подршку Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ).
Она је истакла да изазов свакако представља проналажење начина да се примени универзално, приступачно и одрживо решење за проблеме на локалном нивоу, посебно у случају када општине нису у могућности да то самостално постигну и самостално финансирају.
Заменик сталног представника Програма УН за развој у Србији Стелиана Недера упутила је позив свим локалним самоуправама да се укључе у програм изазова, и нагласила да су иновације кључни начин да се оствари равнотежа развоја и очувања квалитета живота грађана и животне средине.
Гости из Финске и Хрватске су представили своја искуства везана за учешће локалне самоуправе у домену примене иновативних начина смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште, као и мера прилагођавања на измењене климатске услове.
Овом приликом представљени су и алтернативни начини финансирања пројеката из ове области.
Изузетном одзиву овој радионици допринели су и представници банкарског, невладиног и приватног сектора, који су изразили спремност за директан допринос овом пројекту.
Општи закључак учесника овог скупа јесте да је интердисциплинарна сарадња један од главних предуслова за његово успешно спровођење.
На радионици је представљен пројекат који има за циљ постизање одрживог развоја локалних самоуправа и подршку локалним самоуправама у одговору на изазове климатских промена.
Општеприхваћен став овога скупа јесте да климатске промене представљају велики изазов за човечанство. Локалним самоуправама, пословном сектору, организацијама цивилног друштва, научно-истраживачким институцијама и свима онима који, у партнерском односу, могу да понуде и реализују оригиналне идеје, упућен је позив за учешће у пројекту.
Предвиђено је да се у наредних пет година трајања пројекта реализују све оне идеје које за основ имају подршку одрживом локалном развоју који је отпоран на климатске промене.
На тај начин, решења која буду дала најбоље резултате, поред тога што ће пружити велики развојни и еколошки допринос својој локалној самоуправи, оствариће право и на награду коју овај изазов предвиђа, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.