Београд, 18. јул 2017. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Александар Вулин састао се са амбасадором Републике Италије у Србији Ђузепеом Манцом, који му је честитао постављење на нову дужност.
Вулин је том приликом изразио задовољство тиме што сарадња Србије и Италије активно доприноси остваривању најзначајнијег приоритета Владе Републике Србије – убрзаном прикључењу Европској унији и што Италија пружа подршку Србији на том путу.
Две земље ове године обележавају 138-годишњицу успостављања дипломатских односа, што показује да је Република Италија не само наш пријатељ, већ и стратешки партнер, истакао је министар.
Још један од доказа наших блиских односа, како је додао, јесте и присуство министра одбране Роберте Пиноти на инаугурацији председника Србије Александра Вучића.
Вулин је нагласио да Министарство одбране и Војска Србије остају привржени тежишним областима сарадње, а то су школовање и усавршавање, заједничко учешће у мировним мисијама, војно-војна сарадња (обука специјалних јединица и тимова за уклањање неексплодираних убојних средстава, сарадња у области ваздухопловства), обавештајно-извиђачка делатност и војно-медицинска сарадња.
Он је најавио да ће сарадња током 2017. године бити додатно унапређена учешћем на заједничким вежбама, уз оцену да њену круну свакако чини досадашње заједничко учешће у мултинационалним операцијама.
Према његовим речима, то се посебно односи на заједнички ангажман у УН мисији у Либану, као и у мисији ЕУ за обуку војних и безбедносних снага Малија (ЕУТМ Мали), што активно доприноси унапређењу билатералних односа.
Посебно бих издвојио војноекономску сарадњу двеју земаља, а недавне посете представника компанија „Берета“ и „Леонардо“ још једна су потврда обостране заинтересованости за унапређење такве сарадње, оценио је министар.
Вулин је исказао посебну захвалност на професионалном ангажовању припадника оружаних снага Италије у саставу Кфора.
Радује нас чињеница да у наредном периоду неће бити смањивања бројног стања припадника Оружаних снага Италије у саставу Кфора, истакао је он и оценио да се на тај начин препознаје значај ситуације не само због мира на Косову, већ и у читавом региону.
Ми настојимо да мирним средствима обезбедимо нормалан живот српске заједнице на простору Косова и Метохије, где једино Кфор препознајемо као партнера и носиоца стабилности, нагласио је Вулин.
Он је додао да Србија чини све да не дође до стварања тзв. „војске Косова“, што сматра флагрантним кршењем Резолуције 1244 СБ УН и Војно-техничког споразума из Куманова.
У разговору о последицама мигрантске кризе постигнута је сагласност о томе да сви догађаји у протеклом периоду јасно указују на то да се једино заједно можемо борити против тероризма и осталих асиметричних безбедносних претњи, које не познају границе.
Вулин је амбасадору Манцу пренео намеру да у наредном периоду додели спомен-медаљу претходном команданту Кфора генерал-мајору Гуљерму Луиђију Миљетију, за допринос који је пружио током мандата у Кфору, наводи се у саопштењу Министарства одбране.