Београд, 20. јул 2017. године – Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Владе Републике Србије саопштило је да су јуче у Прахову почеле припреме за почетак реализације пројекта вађења потонуле флоте из Другог светског рата.
Поменути пројекат иницирала је потпредседник Владе и министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, а у наредном периоду очекује се долазак немачких ронилаца који ће радити на подводном снимању бродова.
Процењена вредност пројекта, који реализује ресорно министарство у сарадњи са Владом Немачке и Програмом за развој УН (УНДП), износи 20 милиона евра, а подразумева вађење између 14 и 23 потопљена брода која утичу на безбедност пловидбе на сектору Дунава низводно од ХЕ “Ђердап 2”.
Помоћник министра грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Вељко Ковачевић јуче је заједно са представницима Министарства одбране Немачке и УНДП-а обишао локације на којима се налазе потопљени бродови у Прахову.
Он је том приликом истакао да је поменути пројекат важан не само за Србију, већ и за све подунавске земље, као и да је Министарство већ почело са припремним радњама.
Према његовим речима, циљ пројекта јесте да до 2020. године потопљени бродови који угрожавају безбедност пловидбе буду извучени из корита реке, како би се повећала пловност Дунавом и омогућила несметана пловидба у овом сектору.
Министарство одбране Немачке ће, након повратка делегације у ту земљу, утврдити тачан термин доласка специјализованог тима ронилаца у Србију, који ће извршити прво од неколико планираних подводних снимања потопљених бродова, објаснио је Ковачевић.
У наредних годину дана, како је додао, у сарадњи са немачким рониоцима радиће се на испитивању присуства неексплодираних убојних средстава, што је предуслов за безбедно вађење флоте из Дунава.
На бази ових снимања биће ажурирана техничка и тендерска документација, са којом ће Министарство аплицирати за финансирање пројекта из претприступних фондова Европске уније, прецизирао је помоћник министра.
Он је указао на то да планирана улагања у развој речног транспорта и заштиту природних карактеристика Дунава износе укупно 66,5 милиона евра и реализују се уз помоћ Европске уније.
Реализација пројеката омогућиће раст обима речног транспорта, као и повећање инвестиција у подунавским општинама, закључио је Ковачевић.