Београд, 27. јул 2017. године – Министар пољопривреде, шумарства и водопривреде у Влади Републике Србије Бранислав Недимовић саопштио је данас да ће између 8. и 12. августа почети радови на четири градилишта система за наводњавање на простору Војводине, док ће до краја тог месеца бити отворено још седам таквих градилишта на подручју Србије.
Недимовић је, гостујући на Телевизији "Пинк", објаснио да су, када је у питању Војводина, три пројекта на простору средњег Баната, а један на простору општине Врбас – у Бачкој.
У припреми су још три пројекта на територији централне Србије, а идеја је да на овај начин више од 30.000 хектара земљишта ставимо под системе за наводњавање, навео је министар и нагласио да ће се тиме повећати квалитет и влажност земљишта, а самим тим и приноси.
Према његовим речима, уговори ће бити закључени у другој половини августа, а почетком септембра почеће њихова реализација.
Радови на систему између Саве и Дрине почеће до краја године, док ће у 2018. години почети друга фаза пројекта, која ће обухватити простор око Чачка, док ће трећи систем бити око Смедерава и Алексинца, прецизирао је Недимовић.
Реч је, како је објаснио, о каналима који су раније служили искључиво за одводњавање, а сада се стављају велике пуме које ће препумпавати воду или из канала Дунав–Тиса–Дунав, или из околних река, када је суша и нема воде, па ће пољопривредни произвођачи моћи да црпе воду из тих канала и да наводњавају њиве.
Он је подсетио на то да Србија има одобрен буџет од 100 милиона долара из кредитне линије која се популарно назива "Абу-Даби фонд", а који је узела пре две и по године по веома повољној каматној стопи од један одсто на годишњем нивоу.
Паралелно са тим, како је указао, ресорно министарство је одобрило посебна подстицајна средства за микросистеме за наводњавање, односно за бушење бунара, где се дотира до 50 одсто средстава за набавку пумпи.
Министарство ће током јесени имати и посебан сектор који ће се бавити климатским променама у пољопривреди, најавио је Недимовић и додао да ће у новембру бити организован и први позив за пољопривредне произвођаче из ИПА пројекта.
Према његовим речима, ту нису само 175 милиона евра које одобрава ЕУ, већ наша држава на то додаје још 50 милиона евра, од којих ће највише бити опредељено за набавку физичке имовине – механизације, трактора, складишних капацитета и друго.
Истовремено, он је рекао да Министарство ради са удружењем осигуравача на припреми велике кампање промовисања осигурања у пољопривреди које се тиче воћарства и раног мраза, а чија је реализација планирана на јесен.
Министар је оценио да у осигуравање буџета од штете услед мразева, града и суша треба да се укључе и локалне самоуправе јер су то системи који функционишу.