Охрабрити жене да се укључе у политички и јавни живот
Београд, 7. септембар 2017. године – Координационо тело за родну равноправност Владе Републике Србије саопштило је данас да су изазови које свакодневица ставља пред жене огромни, при чему се жене које се осмеле да се укључе у политички живот у Србији, носе са великим теретом.
У саопштењу, издатом поводом отвореног писма Академије женског лидерства да се све релевантне институције укључе како би се спречило даље мизогино и сексистичко линчовање жена у медијима, наводи се да је наша обавеза да те жене охрабримо и подржимо.
Упркос томе што данас сви говоре о родној равноправности и бољем положају жена, отпори су велики.
У претходне три године урадили смо много на томе да родна равноправност постане један од приоритета целог друштва и данас се о томе много говори. Ипак, када на ред дође усвајање закона и стратешких докумената који треба да омогуће бољи положај жена, јаве се отпори и критике.
Подсећа се на то да су жене у медијима ређе заступљене него мушкарци и најчешће неадекватно.
Жена је у медијима заступљена у једној од четири вести и то најчешће сензационалистички, а врло ретко кроз професију и успех који остварује.
Подржавамо апел Академије женског лидерства да се све релевантне институције укључе како би се спречило даље мизогино и сексистичко линчовање жена у медијима.
Овај проблем је препознат и у Националној стратегији за родну равноправност које је ово тело израдило, а мере за његово решење предвиђене су у Акционом плану за спровођење Стратегије.
У најскоријем року биће одржана још једна у низу обука за новинаре и уреднике које на ову тему спроводимо, а обавеза родно сензитивног извештавања једна је од мера у новом Закону о родној равноправности који смо припремили, наводи се у саопштењу.