Београд, 14. септембар 2017. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Биљана Поповић-Ивковић изјавила је данас да МУП већ дужи низ година предузима активности на унапређењу комуникације и сарадње својих припадника са мањинским групама.
Поповић-Ивковић је, на заједничкој седници Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и Одбора за европске интеграције Скупштине Србије на којој је представљен извештај "Бити ЛГБТИ особа у Србији", упутила позив припадницима ЛГБТИ популације да пријаве свако угрожавање њихове сигурности и безбедности полицији.
То је јако важно. Не смеју да ћуте, морају да превазиђу страхове које имају јер само тако полиција у сарадњи са тужилаштвом може да их заштити, а починиоце санкционише, рекла је она.
Поповић-Ивковић је навела да се унапређење сарадње и комуникације са мањинским групама обавља кроз развој полицијске етике и обуке, унапређење безбедносне заштите особа различите сексуалне оријентације, унапређење комуникације и сарадње полиције са ЛГБТИ популацијом, као и јачање одговорности и законитости у раду полицијских службеника.
Кроз редовне програме стручног усавршавања полицијских службеника у организацији Одељења за стручно образовање и обуку и кроз линије рада у Дирекцији полиције и специјалистичке обуке јача се свест полицијских службеника о различитостима са циљем да евентуалне предрасуде не утичу на њихово професионално поступање према особама различите оријентације, рекла је она.
Поповић-Ивковић је навела да је полиција развила механизме одговорности за евентуално непрофесионално поступање полицијских службеника и у оквиру тога евентуалну дискриминацију по било ком основу.
Ти механизми, како је навела, развијени су кроз Сектор унутрашње контроле, непосредну контролу рада од стране руководилаца и линијских служби и кроз притужбени поступак.
Министарство је у циљу заштите припадника мањинских заједница посебно друштвено осетљивих група, као један од приоритета у раду истакло мере и активности за остваривање безбедности и заштите ЛГБТИ лица, нагласила је Поповић-Ивковић.
Она је указала на то да је посебно значајна заштита коју Министарство у сарадњи са надлежним тужилаштвима пружа жртвама претњи преко друштвених мрежа, за коју су ангажоване специјалне службе криминалистичке полиције и специјализована одељења тужилаштава.
О унапређењу права на слободно окупљање припадника ЛГБТИ заједнице говори податак о одржавању Параде поноса сваке године од 2014. године, захваљујући значајном ангажовању Министарства и мерама заштите које су спроведене како би се параде поноса обезбедиле, нагласила је Поповић-Ивковић.
Она је указала на то да је Министарство унутрашњих послова у фебруару 2014. године донело Акциони план за унапређење рада и сарадњу полиције са представницима и удружењима сексуално различитих особа.
Министартсво је у потпуности реализовало све планиране активности из акционог плана, а посебно бих истакла опредељивање официра за контакт са ЛГБТИ заједницом у Управи полиције Министарства и полицијским управама у Београду, Крагујевцу, Нишу и Новом Саду, рекла је Поповић-Ивковић.
Она је додала да реализација наведеног акционог плана представља део интегрисаног плана и мера Владе Републике Србије за унапређење положаје ЛГБТИ заједнице у Србији.
Поповић-Ивковић је истакла да је поред тога, значајно унапређена и комуникација и сарадња са ЛГБТИ организацијама и заједницом, да је одржано више обука за полицијске службенике, као и да је измењен Закон о јавном окупљању грађана и објављен Приручник о раду полиције са ЛГБТИ популацијом.