Београд, 20. септембар 2017. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Биљана Поповић-Ивковић изјавила је данас да полиција мора да буде видљива и доступна грађанима, отворена да саслуша проблеме са којима се они суочавају, да их посаветује о томе како да се заштите и да спречи било који вид угрожавања њихове безбедности.
 |
Џозеф Мелот и Биљана Поповић-Ивковић |
Поповић-Ивковић је на отварању комуникационог тренинга за представнике МУП-а, који се спроводи у сарадњи са ОЕБС-ом, поручила да унапређење рада полиције у заједници представља један од приоритета ресорног министарства.
Заједнички рад и партнерство полиције и грађана, успостављање боље и квалитетније комуникације и јачање односа поверења кључни су како бисмо се успешно супротставили криминалу и могли ефикасно да реагујемо на све безбедносне изазове, истакла је она.
Према њеним речима, кључ јачања поверења је у непосредној комуникацији, због чега су овакве обуке, на којима се унапређују вештине полицијских службеника за комуникацију са грађанима, од велике важности.
Без добре и ефикасне комуникације, како је нагласила, нема ни квалитетног пружања информација друштву, а самим тим ни разумевања и подршке за наш рад.
Поповић-Ивковић је указала на то да у комуникацији са грађанима полицијски службеници треба да поштују достојанство грађана, да буду непристрасни, поштују принципе недискриминације, хуманости и људских права.
Такође, како је додала, они својим понашањем треба да охрабрују грађане да слободно изразе своја мишљења и пруже податке који су од значаја за рад полиције и стање безбедности.
Није довољно само да радите на неком предмету, да само поступате онако како закон налаже, битно је да разумете грађане, њихове потребе, да им пружите одређене информације када је то потребно. Важно је да покажете разумевање, да грађанима дате до знања да сте ту да им помогнете, навела је Поповић-Ивковић.
Она је напоменула да је тренутно у фази израде нови акциони план за примену Стратегије полиције у заједници, који ће дефинисати нове активности у циљу унапређења превентивног рада полиције, полицијске организације и управљања, система вредности у полицији и вредновања полицијског рада и афирмисања улоге заједнице у подизању нивоа безбедности.
У циљу давања конкретних смерница полицијским службеницима за рад у заједници, Министарство је сачинило и Приручник за рад полиције у заједници, у којем је значајан део посвећен управо комуникацији, указала је Поповић-Ивковић.
Она је исказала захвалност Мисији ОЕБС-а у Србији на подршци за организацију комуникационог тренинга, и изразила уверење да ће сарадња између ове међународне организације и српске полиције бити на изузетно високом нивоу и у наредном периоду.
Заменик шефа Мисије ОЕБС-а у Србији Џозеф Мелот указао је на то да је ово прва у серији од пет обука за полицијске службенике кроз које ће више од 130 полицајаца унапредити вештине у комуникацији са грађанима.
Мисија ОЕБС-а у Србији је дугогодишњи партнер МУП-а и пружа подршку развоју концепта полиције у заједници, чији је саставни део и ова обука, навео он и додао да је ОЕБС спреман да пружи даљу подршку за наставак обука за полицајце у заједници и имплементацију Стратегије полиције у заједници у целини.
Мелот је честитао Министарству унутрашњих послова на значајном труду и ресурсима који су уложени у изградњи бољег односа са грађанима, кроз рад полиције у заједници.
Недавно је МУП предузео важне кораке ка укључивању концепта полиције у заједници у свој рад, и то израдом Приручника за рад полиције у заједници, изградњом партнерства са општинским саветима за безбедност широм Србије и побољшањем доступности свих услуга које пружа Министарство, закључио је он.