Шабац, 20. септембар 2017. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић отворила је данас у Шапцу дводневну обуку “Јачање капацитета Савета за праћење примене препорука механизама УН за људска права: спровођење препорука и увод у индикаторе".
У саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права наводи се да се обуке организују у циљу унапређења знања државних службеника у ресорима Владе задуженим за спровођење препорука УН механизама за људска права.
Пауновић је том приликом указала на то да је систематичност у праћењу препорука механизама УН за људска права уведена кроз рад Савета Владе Србије за праћење примене препорука механизама УН за људска права.
Оснивањем овог савета наша држава је испунила међународне обавезе, односно испунила препоруке добијене од Савета УН за људска права у другом циклусу Универзалног периодичног прегледа, у јануару 2013. године, истакла је Пауновић.
Према њеним речима, рад овог савета је важан не само због процеса извештавања и комуникације са механизмима УН, и због преговарачког процеса са ЕУ (посебно за поглавља 23 и 24), већ је његов примарни задатак унапређење стања људских права у Србији.
Она је навела да је Савет израдио план испуњавања свих препорука упућених Србији, са статусом, циљем, роковима, и органима надлежним за имплементацију сваке појединачне препоруке.
Овај план је у многоме олакшао и процес израде државног извештаја за трећи цилус Универзалног периодичног прегледа, кроз који наша држава треба да прође почетком наредне године, нагласила је она.
Директор Канцеларије за људска и мањинска права је навела да су у циљу ефикаснијег праћења и одржавања контунуитета у праћењу примене препорука, у ресорима који имају чланове у Савету именоване контакт особе и заменици контакт особа.
Пауновић је напоменула да су управо ове обуке, којима се јачају капацитети контакт особа, важне да би се унапредио систем праћења препорука и извештавања ка механизмима Уједињених нација.
Она је указала на то да се кроз овај вид обука жели да се још више унапреди процес праћења примене препорука кроз увођење индикатора у план.
Да би могли на прави начин да створимо увид у степен остварености сваке препоруке и пратимо промене потребан нам је мерни инструмент, показатељ, односно индикатор. Коришћење одговарајућих индикатора у области људских права представља начин да се помогне држави при изради процена сопственог напретка постигнутог у осигуравању уживања људских права, навела је она.
Директор Канцеларије за људска и мањинска права је поручила да је у плану да се у процес праћења у већој мери укључе локалне самоуправе и организације цивилног друштава, и у том правцу ће се наставити даљи рад.
Обуке је организовала Канцеларија за људска и мањинска права Владе Републике Србије уз подршку експерата за људска права Уједињених нација и Мисије ОЕБС-а у Србији.
Обукама су, поред контакт особа и заменика контакт особа у савету, присуствовали и организације цивилног друштва које активно учествују у раду Савета и које су потписнице Меморандума о сарадњи са тим саветом, као и представници медија.
Обуке се реализују у сусрет трећем циклусу Универзалног периодичног прегледа где је Србија у обавези да најкасније до 20. октобра 2017. године достави извештај Савету за људска права у вези са трећим циклусом УПР-а.
Србија ће проћи кроз трећи циклус УПР-а у периоду од 24. до 26. јануара 2018. године, истиче се у саопштењу.