Београд, 28. септембар 2017. године – Помоћник министра државне управе и локалне самоуправе у Влади Републике Србије Ивана Савићевић изјавила је данас да је основни циљ реформе која треба да се спроведе доношењем закона о запосленима у јавним службама тај да сви који раде исти посао имају једнаке зараде.
Савићевић је након састанка са представницима и члановима Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити навела да тај реформски процес није нешто што може да се деси у тренутку и самим ступањем закона на снагу.
У њему постоји заштитна одредба према запосленима који ће, када закон ступи на снагу, радити у јавним службама и њима плата не може бити умањена, објаснила је она и додала да законом синдикатима неће бити одузета ниједна надлежност у преговарању о материјалном положају запослених.
Према њеним речима, чак је синдикатима омогућено да се укључују у друге аспекте преговарања које до сада нису имали, то јест да се види на који начин треба да се вреднује квалитетнији рад њихових чланова.
Савићевић је указала на то да закон намеће нове обавезе и нову одговорност и синдикатима и држави када се убудуће буде разматрао материјални положај запослених, као и да изједначавање разлика које сада постоје у платама зависи од финансијских могућности државе.
Нацрт закона о запосленима у јавним службама, како је подвукла, не уређује висину плате, али прописује да основица која диктира висину плате у јавном сектору буде јединствена, као и да се о томе преговара са репрезентативним синдикатима.
Председник Синдиката запослених у здравству и социјалној заштити Зоран Савић објаснио је да су у текст Нацрта закона о запосленима у јавном сектору уврштене примедбе и предлози овог синдиката.
Потврђено је да колективни уговори остају на снази и да се њиме могу уређивати одређена права. Суштина је да запослени неће имати мању плату него сада и да неће изгубити ниједно право загарантовано колективним уговором и Законом о раду, прецизирао је он.
Нацрт закона о запосленима у јавном сектору део је укупне реформе јавне управе, која се тиче коначног уређивања радно-правних односа и система плата, јер неуправљивим, неправичним и нетранспарентним системом који је функционисао до сада не могу се адекватно достићи циљеви реформе јавне управе – а то је да она постане суштински сервис грађана и привреде.
Министарство је током јавне расправе и након ње било отворено за све дискусије, разговоре и појашњења на ту тему, како не би дошло до одређених неразумевања.
Приликом израде закона о запосленима у јавним службама уважено је 70 одсто примедби и сугестија синдиката.
Министарство остаје отворено за разговор са било којим синдикатом или појединцем, јер је циљ да се боље сагледају потребе, не угрози ничије право и утврде најбоља решења која ће грађанима и привреди обезбедити ефикаснији, професионалнији, транспарентнији и модернији система јавних служби и управе.