Београд/Москва, 2. октобар 2017. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за иновације и технолошки развој Ненад Поповић састао се данас у Москви са генералним директором руске Државне корпорације за атомску енергију "Росатом" Алексејом Лихачовим.
Поповић је том приликом истакао да је Србија заинтересована да оствари ближу научну сарадњу између Нуклеарног института Винча и предузећа "Нуклеарни објекти Србије" са руским "Росатомом“.
Он је навео да у овим двема институцијама у Србији ради више од 250 доктора наука, и да су међу највећим научним капацитетима земље, уз напомену да постоји велики потенцијал за сарадњу српских и руских научника у области мирне примене нуклеарних технологија.
Желимо да отворимо могућност сарадње руских и српских научноистраживачких организација, научника и иновационих компанија у сфери атомске енергије и њеног мирног коришћења у медицини, пољопривреди, индустрији, рекао је он.
Поповић и Лихачов су истакли да је један од могућих видова сарадње између Нуклеарног института Винча и "Росатома" заједничко улагање у производњу циклотронских радиофармацеутика и у примену протонске терапије у медицини.
Реч је о развоју медицинских производа који би били намењени читавом региону Балкана. Разговори о томе већ су вођени у прошлости, а руска страна је показала спремност да они буду обновљени, објаснио је Поповић.
Саговорници су оценили да постоји могућност за остваривање ближе сарадње између "Росатома" и предузећа "Нуклеарни објекти Србије", при чему су руски партнери заинтересовани да пруже помоћ "Нуклеарним објектима Србије" у знању, опреми и обукама.
Према његовим речима, то предузеће је једино на територији Републике Србије чија је делатност усмерена ка безбедном управљању нуклеарним објектима и радиоактивним отпадом.
То је одговоран и важан посао за безбедност целе државе, због чега знања наших стручњака, као и опрема на којој они раде, морају стално да се унапређују, додао је он.
Посебно су нам важна искуства руских партнера у третману радиоактивног отпада, а постигнут је договор о томе да у будућности "Нуклеарни објекти Србије" шаљу своје стручњаке на обуку у "Росатом", нагласио је Поповић.
Састанку Поповића и Лихачова у седишту "Росатома" у Москви присуствовао је и амбасадор Србије у Руској Федерацији Славенко Терзић.