Београд, 3. октобар 2017. године – Министар просвете, науке и технолошког развоја у Влади Републике Србије Младен Шарчевић отворио је данас први округли сто поводом креирања Националног модела студентске праксе у оквиру пројекта "Мој град – мој избор – моја каријера", који ће умрежити факултете, институције локалне самоуправе и привредне субјекте.
Шарчевић је том приликом истакао да је циљ овог пројекта, који заједнички реализују ресорно министарство, Привредна комора Србије и Стална конференција градова и општина, омогућавање студентима да своја прва практична радна искуства стекну у току студија и да истовремено усаврше своје пословне вештине.
Он је подсетио на то да је организовање студентске праксе до сада било препуштено самим факултетима, док ће поменути модел почети да се примењује од 1. октобра 2018. године.
Ресорно министарство је препознало значај предузетничког образовања од најранијег узраста, указао је он и додао да ће се наставити са оснивањем ученичких задруга и студентских компанија.
Према његовим речима, идеја студентске праксе јесте да млади људи стекну практична искуства и буду конкурентни на тржишту рада чим заврше студије.
Ректор Универзитета у Београду Владимир Бумбаширевић подсетио је на то да је тај универзитет 2006. године основао Центар за развој каријере, који се бави осмишљавањем студентске праксе.
Он је посебно указао на програм "БГ пракса", који је почео 2010. године, где студенти Универзитета у Београду обављају праксу у јавним и комуналним предузећима главног града.
До сада је кроз тај програм прошло 1.800 студената и приближно 250 ментора, прецизирао је Бумбаширевић и додао да Универзитет има сарадњу и са Министарством грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, где је обезбеђено 412 места за обављање стручне праксе у предузећима која су у надлежности тог министарства.
Градски менаџер Горан Весић нагласио је да је програм "БГ пракса" пример добре сарадње локалне самоуправе и Универзитета, при чему је Град обезбедио и месечну надокнаду у току праксе од 8.500 динара.
Он је додао да ће заједно са Универзитетом инсистирати на томе да се забрана запошљавања не односи на студенте који долазе на праксу, јер мањи број студената који би могли да пронађу посао у јавним предузећима неће нарушити баланс и договор са ММФ-ом.
Први округли сто поводом креирања Националног модела студентске праксе организован је данас у Београду, а слични ће бити одржани и у осталим универзитетским центрима – Новом Саду, Нишу, Крагујевцу и Новом Пазару.
Пројекат је финансијски подржала Швајцарска агенција за развој и сарадњу.