Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Шанса за већу примену електронског пословања

Шанса за већу примену електронског пословања

Београд, 17. октобар 2017. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација у Влади Републике Србије Татјана Матић поздравила је доношење Закона о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању.


Матић је оценила да тај закон, који је данас усвојила Скупштина Србије, представља регулаторну основу за унапређење и већу примену електронског пословања и електронске комуникације.

Према њеним речима, тим законом ће бити омогућени поуздана електронска идентификација и електронска достава, које ће имати исту правну снагу као и потпис, печат и подношење докумената у папирној форми.

Ово је, како је нагласила, само почетак ослобађања од вишка папирологије која је до сада била обавезна у комуникацији и пословању између грађана, државних органа и привредних субјеката, са више од стотину прописа који подразумевају коришћење папирних докумената.

Са друге стране, прелазак на електронску идентификацију и употребу електронских докумената и доставе омогућиће и бржу пословну комуникацију и привређивање уопште, као и ефикаснију јавну управу, истакла је она.

Матић је најавила да ће бити донето и 17 подзаконских аката којима се дефинишу електронска идентификација, електронска достава и чување докумената, потпис у клауду и друге услуге од поверења у електронском пословању, као и успостављање мреже пружалаца услуга од поверења.

Законско признавање електронске идентификације и електронских докумената и доставе допринеће и јачању поверења грађана и привреде у дигитализацију. Али, исто тако, потребна је и додатна промоција и едукација становништва о значају дигиталне трансформације друштва, као и подизање опште дигиталне писмености како би сви имали равноправне шансе да се укључе у дигиталне процесе, закључила је она.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs