Београд, 18. октобар 2017. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да је Србија, на данас одржаном састанку Генералне скупштине Европског истраживачког инфраструктуралног конзорцијума у Франкфурту, постала чланица Европског друштвеног истраживања.
 |
Фото: mpn.gov.rs |
Европско друштвено истраживање (ЕДИ) је методолошки и теоријски најобухватније међународно компаративно истраживање које се изводи под окриљем Европског истраживачког инфраструктуралног конзорцијума – (ERIC).
Координатор Националног ЕДИ тима за Србију Драган Станојевић оценио је да ће укључивање у ово истраживање омогућити истраживачкој заједници у Србији трансфер теоријског и методолошког знања и пракси из области друштвених истраживања у домаћу научну заједницу.
Такође, биће омогућено оспособљавање наших истраживача за обављање међународних лонгитудиналних и компаративних истраживања и повећавање видљивости домаће академске заједнице у међународним круговима.
Истраживање се од 2002. године спроводи на сваке две године, а институције Европске уније су га препознале као један од кључних извора података који омогућава мерење и разумевање дугорочних структурних промена, али и промена вредносно-културних образаца и пракси грађана и грађанки у европским друштвима.
Приступ Србије Европском друштвеном истраживању омогућило је Министарство просвете, науке и технолошког развоја Србије, уз подршку PERFORM, пројекта Швајцарске агенције за развој и сарадњу који у Србији и Албанији спроводи организација HELVETAS Svis Interkooperation и Универзитет у Фрибургу.