Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Представљена студија о потребама предузећа за финансирањем

Представљена студија о потребама предузећа за финансирањем

Београд, 21. октобар 2017. године – Помоћник министра привреде у Влади Републике Србије Катарина Обрадовић Јовановић представила је данас студију која анализира потребе за успостављање алтернативних финансијских инструмената за помоћ микро, малим и средњим предузећима.


Обрадовић Јовановић је на представљању овог документа у Клубу посланика истакла да је студију урадила Европска инвестициона банка (ЕИБ), а њен циљ је да идентификује потребе за финансијским инструментима микро, малих, средњих предузећа и предузетника.

Студија је указала на неповезаност банкарског система и финансијских потреба овог сектора, објаснила је она и додала да је циљ да видимо где смо, да се уоче проблеми, али и нађу могућа решења.

Резултати студије, које су представили Емили Смит из Европске инвестиционе банке и Марко Ђулијани из Европског инвестиционог фонда, показују и да је приступ банкарским производима ограничен за мања предузећа, посебно за она микро, јер банке при давању кредита траже добру кредитну историју, релативно велики обрт, мали ниво дуговања и довољно капитала.

Резултати студије обухватају идентификацију најпотребнијих финансијских производа и инструмената за сектор малих и средњих предузећа и предузетника (МСПП), квантификовање незадовољене потребе МСПП и предлог начина спровођења базираних на анализи тржишта.

Студија предлаже три модала међу којима је и гаранцијска шема за коју је већ обезбеђено 20 милиона евра из ИПА фондова, а која ће покрити део ризика банкама при кредитирању МСПП.

Један од три модела је и техничка помоћ МСПП у виду саветодавних услуга, које ће помоћи предузећима да сагледају све финансијске могућности и да скроје финансијске стратегије према индивидуалним потребама, наводи се у саопштењу Министарства привреде.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs