Србија посвећена превенцији и борби против тероризма
Београд/Софија, 27. октобар 2017. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Дијана Хркаловић поручила је данас да превенција и борба против тероризма представљају приоритете Републике Србије у циљу обезбеђивања трајне глобалне и регионалне стабилности и сузбијања безбедносних претњи.
Хркаловић је у обраћању на министарском форуму ЕУ-Западни Балкан у Софији рекла да Србија препознаје тероризам као претњу по основне вредности на којима почива и као претњу по међународни мир и безбедност међународне заједнице.
Желим да вас обавестим да је Србија усвојила Националну стратегију и Акциони план за спречавање и борбу против тероризма, по моделу спречити-заштитити-пратити-одговорити, истакла је Хркаловић.
Она је подсетила и на то да је Србија, као један од коспонзора Резолуције 2178 Уједињених нација, одлучна да одговори изазову борбе против тероризма и свих видова екстремизма и радикализма, као и да даје свој допринос у оквиру глобалне коалиције у борби против ИСИС-а.
Државни секретар је, говорећи о борби против поседовања, складиштења и продаје нелегалног ватреног оружја и муниције, као једном од важних сегмената борбе против тероризма, истакла и да је, до сада, у Србији уништено укупно 101.728 комада оружја и 160.434 комада муниције, чиме се наша земља позиционирала као регионални лидер у овој области борбе против организованог криминала.
Хркаловић је између осталог, као доказ посвећености, навела и чињеницу да су припадници МУП-а учествовали у две међународне акције којима је руководио Европол - „Balkan Trigger" и „Blue amber vulcan", где је Србија забележила најбољи резултат од свих држава региона Западног Балкана.
Она је такође, говорећи на тему миграција, подсетила на то да је улога Србије током мигрантске кризе веома добро оцењена од стране, како регионалних, тако и међународних партнера.
Од почетка кризе веровали смо у заједничко решење проблема, и ми и данас остајемо при том ставу. Србија је спремна да буде део заједничког решења за проблем мигрантске кризе заједно са Европском унијом и државама чланицама и у том смислу очекујем да током бугарског председавања дође до усаглашавања ставова по том питању, навела је Хркаловић.
Државни секретар је нагласила да је у овом тренутку најважније спречити организовано кријумчарење људи, чему је Србија изузетно посвећена.
Донете су осуђујуће пресуде против 38 лица због кријумчарења 613 људи и њима је изречена укупна казна затвора од 56 година и два месеца, уз одузимање веће количине новца, више путничких возила и мобилних телефона. Јачајући своје оперативне капацитете, успоставили смо сталну Ударну групу у области борбе против кријумчарења људи и већ постоје озбиљни резултати рада – хапшење 11 осумњичених због кријумчарења више од 250 илегалних миграната, закључила је Хркаловић.