Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Неопходан бржи развој ИТ индустрије

Неопходан бржи развој ИТ индустрије

Београд, 27. октобар 2017. године – Државни секретар Министарству трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић изјавила је на конференцији "Синергија17: Бизнис дан", да је неопходно додатно убрзати прикључивање Србије четвртој индустријској револуцији.


Матић је истакла да је опредељење за дигитализацију стратешки дефинисано и у програму Владе Србије, на основу не само несумњивих добробити које овај процес доноси, већ и на основу потенцијала Србије који су исказани константним растом.

Она је навела да је у односу на претходну годину, повећана употреба дигиталних технологија у привреди и у друштву, и додала да је забележен раст прихода на телекомуникационом тржишту, као и раст извоза компјутерских услуга, а повећао се и број ИТ предузетника, као и технолошких хабова.

Матић је указала на то да су за бржи развој овог сектора неопходна додатна улагања, нарочито када је реч о инфраструктури, подстицају индустрије и развоју кадрова.

Она је оценила да је за развој ИТ индустрије од великог значаја усвајање Закона о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, који ће развити не само дигитализацију пословања, већ ће и олакшати и убрзати комуникацију грађана са органима јавне управе.


Матић је додала да је за регулативу у ИКТ сектору важна и јучерашња одлука Владе Србије да усвоји Предлог закона о електронским комуникацијама, који ће допринети развоју мрежа.

Она је подсетила на то и да је усвојена Стратегија ИТ индустрије, као и да је припремљена Стратегија развоја нових мрежа.

Према њеним речима, едукација и промоција подједнако су важне као и улагања у инфраструктуру и успостављање правне регулативе дигитализације.

Србија стога очекује од приватног сектора да упоредо са производњом и применом нових решења и подстицањем управе за стварање повољног пословног окружења, допринесе и на плану дигиталног описмењавања и укључивања грађана у процесе дигиталне трансформације, закључила је Матић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs