Нови Сад, 30. октобар 2017. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић изјавила је данас да ће дигитална трансформација управе, као и привреде и целокупног друштвеног простора, допринети ефикасности и огромним уштедама, а тиме и општем прогресу.
Матић је, на конференцији "Стварање дигиталних локалних скупштина", истакла да дигитализација такође отвара и могућност повећања нивоа транспарентности у раду и демократизације у двосмерној комуникацији са грађанима.
Она је подсетила на то да је правни оквир за увођење нових технологија у систем јавне управе учвршћен
Законом о електронском документу, електронској идентификацији и услугама од поверења у електронском пословању, који је усвојен у парламенту 17. октобра.
Нови закон ће, како је навела, олакшати и убрзати комуникацију грађана са органима јавне управе, електронски документи смањиће употребу папирних докумената, електронски потпис биће изједначен са својеручним потписом, а електронска достава имаће правну тежину.
Према њеним речима, на овај начин грађанима ће бити омогућено завршавање многих обавеза без одласка на шалтер, док ће, с друге стране, службеници бити ослобођени вишка аутоматског посла.
Нова законска решења допринеће и унапређењу портала е-управе, као и општој ефикасности и безбедности у протоку, обради и чувању података, навела је она.
Матић је додала да је за увођење нових електронских сервиса, нарочито на локалу, од кључног значаја и подизање информационо-комуникационе инфраструктуре.
Ради подстицаја развоја широкопојасног приступа, како је објаснила, ресорно министарство је припремило стратегију развоја нових мрежа, у припреми је закон о бродбенду, а очекује се и доношење новог закона о електронским комуникацијама, који ће допринети унапређењу мрежа.
Такође, она је подсетила на то да је Влада Србије усвојила
Предлог закона о електронским комуникацијама на седници 26. октобра, наводи се у саопштењу Министарства трговине, туризма и телекомуникација.