Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Саслушана сва мишљења о променама Устава у области правосуђа

Саслушана сва мишљења о променама Устава у области правосуђа

Београд, 15. новембар 2017. године – Помоћник министра за европске интеграције у Влади Републике Србије Ксенија Миленковић изјавила је данас да је Министарство правде учинило све како би омогућило најширу расправу о променама највишег правног акта земље у области правосуђа.


Миленковић је, на шестом и последњем округлом столу о променама Устава у области правосуђа у овој фази, објаснила да ће након јавне дебате уследити рад на изради предлога уставних амандмана.

Она је најавила да ће се у новом кругу консултација ти амандмани у потпуности дефинисати, и додала да се истовремено обављају консултације са Венецијанском комисијом, којој ће сви амандмани бити достављени на мишљење.

Помоћник министра правде и шеф преговарачке групе за Поглавље 23 Чедомир Бацковић истакао је да је пре израде предлога уставних амандмана било битно саслушати сва мишљења, и поред порука појединих удружења и организација да је беспотребно расправљати о неким темама.

Он је оценио да је од великог значаја и тема о којој се на данашњем округлом столу дискутовало – „Избор и мандат носилаца правосудних функција“, будући да земље ЕУ познају различите моделе за то.

Представник Канцеларије за сарадњу са цивилним друштвом Сања Атанацковић подсетила је на то да процес консултација о променама Устава у области правосуђа траје већ шест месеци, оценивши да су та канцеларија и Министарство правде успели да обезбеде инклузиван, транспарентан и свеобухватан процес.

Она је изразила жаљење што су нека удружења и организације напустиле тај процес, као и наду да ће се створити услови да се они поново укључе.
На досадашњим округлим столовима заинтересовани су могли да расправљају о стручности носилаца правосудних функција, надлежностима Високог савета судства и Државног већа тужилаца, изворима права, избору и саставу савета, избору и мандату носилаца правосудних функција.

Министарство правде наглашава да нису тачни наводи одређених представника струковних и невладиних организација да се на округлим столовима нису разматрала могућа решења измена Устава у области правосуђа у циљу јачања независности и непристрасности судске гране власти.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs