Београд, 17. новембар 2017. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас са специјалним известиоцем за тортуру Савета за људска права УН Нилсом Мелцером о извршењу кривичних санкција у Србији и положају лица лишених слободе у казнено-поправним заводима.
 |
Фото: mpravde.gov.rs |
Кубуровић је истакла да је у заводима унапређен положај лица лишених слободе и да је дошло до значајног унапређења превенције тортуре, што потврђују и извештаји заштитника грађана, Националног превентивног механизма, надлежног скупштинског одбора и изјаве више од 300 лица на издржавању затворске казне.
Она је нагласила да су у протеклих неколико година побољшани и инфраструктурни капацитети установа, а самим тим и услови у којима бораве лица лишена слободе.
Последњи извештај Савета Европе, како је подсетила, показао је да Србија више није на последњем месту када је реч о смештајним капацитетима у затворима, који сада износе 106 затвореника на 100 места, док је 2012. године тај однос био 156 на 100.
Кубуровић је изразила очекивање да ће се положај Србије, када је насељеност у затворима у питању, још више побољшати у 2018. години, с обзиром на то да се приближава крају изградња новог затвора у Панчеву, капацитета 500 места, као и да се очекује почетак изградње новог затвора у Крагујевцу.
Према њеним речима, истовремено се ради на побољшању правног оквира којим ће се унапредити заштита права лица лишених слободе.
Мелцер је нагласио да је Србија учинила значајне кораке у области извршења кривичних санкција, при чему је похвалио стање у КПЗ Сремска Митровица, који је делегација УН обишла, а које је много боље него пре неколико година, али и оценио да та установа и даље има проблем са пренасељеношћу.
Он је указао на то да пренасељеност у затворима може да се смањи изрицањем већег броја алтернативних санкција и одобравањем већег броја условног отпуста.
Директор Управе за извршење кривичних санкција Милан Стевовић подсетио је на то да је Влада у мају усвојила Стратегију за смањење преоптерећености у заводима, којом је предвиђено побољшање капацитета и услова у којима бораве лица лишена слободе и даљи развој система алтернативних санкција и мера и повереничке службе.
Он је истакао и да су запослени у заводима посвећени остваривању људских права лица лишених слободе и спречавању тортуре.
Стевовић је најавио да ће половином следеће године почети реализација твининг пројекта са ЕУ који предвиђа обуку припадника службе за обезбеђење, запослених у служби за третман и здравственој служби у установама за извршење кривичних санкција.