Београд, 24. новембар 2017. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић поручила је, поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, да је задатак целокупног друштва да охрабри жене да не трпе и не прикривају насиље којем су изложене.
Пауновић је у изјави за јавност подсетила на то да се тај дан обележава 25. новембра, и поручила да жене морају бити заштићене, а насилници најоштрије кажњени и то је основни задатак читавог друштва.
Она је навела да од овог дана у Републици Србији почиње и акција „16 дана активизма” која траје до 10. децембра, када се обележава Међународни дан људских права.
Пауновић је истовремено истакла да насиље над женама и девојчицама представља најчешћи и најтежи облик кршења људских права и слобода.
Према њеним речима, подаци показују да је једна од три жене у свету претрпела физичко насиље, била жртва сексуалног насиља или доживела неки вид злостављања, а насилник је најчешће мушкарац из блиског окружења.
Мушкарац који злоставља жену има моменте када је љубазан и нежан до следећег чина насиља. Купује јој цвеће, парфеме, изводи у шетњу, деци купује поклоне. Тим позитивним понашањем и обећањима даје жени наду да ће се променити. Током времена ови тренуци су све ређи, а насиље све чешће. Нажалост, у неким случајевима има и смртни исход, оценила је Пауновић.
Она је указала на то да је важно унапредити активности на локалном нивоу, с обзиром на то да су јединице локалне самоуправе кључни фактори непосредног деловања у превенцији и заштити од насиља.
Према њеним речима, уколико до насиља дође, све службе на локалном нивоу морају бити мобилне и координисано деловати.
Пауновић је нагласила да је важно да се, поред услуга у заједници које развија држава, одговарајућа подршка пружи и невладиним организацијама које пружају услуге жртвама насиља и раде на превенцији насиља над женама.
Пауновић је подсетила на то да Србија као чланица Конвенције о елиминисању свих облика дискриминације жена (ЦЕДАW), у складу са препорукама, редовно извештава надлежни комитет Уједињених нација о резултатима постигнутим у превенцији и заштити жена од насиља.
Обележавање Међународног дана борбе против насиља над женама треба да допринесе подизању свести о чињеници да су жене широм света жртве сексуалног, психичког, физичког, породичног насиља, злостављања и многих других видова насиља.