Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Србија посвећена процесуирању ратних злочина

Србија посвећена процесуирању ратних злочина

Београд, 5. децембр 2017. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас, уочи седнице Савета безбедности УН, са главним тужиоцем Хашког трибунала Сержом Брамерцом о 24. Извештају о раду Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију, који је уједно и последњи извештај о раду овог тела.


Кубуровић је истакла да је Србија од почетка рада Трибунала била посвећена процесуирању ратних злочина, како пред самим Судом у Хагу, тако и пред домаћим правосудним органима.

Брамерц је, говорећи о првостепеној пресуди генералну Младићу, поздравио став Србије и изјаве српских званичника.

Он је навео да реакције које су дошле из Хрватске поводом изречене пресуде у случају Прлић нису наишле на позитивну реакцију, како Хашког трибунала, тако и ЕУ.

Брамерц је поново нагласио да Хашки трибунал није процесуирао и доносио пресуде против одређене државе или њеног народа, већ у односу на конкретне појединце.

Тужилац је подвукао да је неопходан наставак сарадње држава са Резидуалним механизмом, који је преузео неокончане поступке Трибунала.

Саговорници су постигли сагласност о томе да је и после скоро две и по деценије остало више стотина нерешених случајева ратних злочина који треба да своје епилоге нађу у оквиру домаћих правосудних система држава, те да је неопходна блиска сарадња међу државама региона.

Кубуровић је подсетила на то да је Србија усвојила Националну стратегију за процесуирање ратних злочина и пратећи акциони план, као и да је у септембру формирано радно тело које ће пратити имплементацију мера из ових стратешких докумената.

Она је нагласила да Тужилаштво за ратне злочине у Србији води поступке против починилаца најтежих дела против човечности без обзира на њихову националност и етничку припадност, што није случај код осталих држава бивше СФРЈ.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs