Београд, 22. децембар 2017. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић одржала је данас припремни састанак делегације која ће Савету за људска права УН представити извештај Србије у оквиру трећег циклуса Универзалног периодичног прегледа (УПР).
У саопштењу Канцеларије наводи се да делегацију чине чланови Савета Владе Републике Србије за праћење препорука УН, представници ресорних министарстава и служби Владе који су учествовали у изради извештаја, као и представници Врховног касационог суда и Републичког јавног тужилаштва.
Извештај за трећи циклус Универзалног периодичног прегледа, који ће Савету за људска права УН у Женеви бити представљен 24. јануара 2018. године, Влада Србије усвојила је на седници одржаној 31. октобра 2017. године, а израду извештаја координирала је Канцеларија за људска и мањинска права.
У изради овог извештаја учествовали су представници министарстава и служби Владе, који су прошли одговарајуће обуке за праћење препорука УН за људска права и у својим органима прате њихово спровођење.
Такође, допринос изради државног извештаја дале су и организације цивилног друштва. У оквиру процеса израде извештаја одржани су консултативни састанци и са независним државним органима о начину њиховог укључивања у израду тог документа.
Држава је у претходном циклусу УПР (2013. године) добила 144 препоруке, од којих смо прихватили да спроведемо 139, а од тада је држава испунила више од 90 одсто препорука, подсетила је Пауновић на састанку.
Она је навела да су усвојени бројни закони, стратегије и акциони планови у области људских права, додајући да се спровођење тих докумената редовно прати и о томе извештава Влада.
По први пут Влада је успоставила тело које је задужено да прати све препоруке које добијамо од Уједињених нација у циљу заштите и унапређења људских права, а то тело састављено је од највиших функционера у министарствима, истакла је Пауновић.
Према њеним речима, успостављање Савета за праћење примене препорука механизама УН поздравили су УН комитети за људска права при сваком представљању државних извештаја надлежним уговорним телима, што је потврда посвећености Владе Србије питањима праћења стања људских права и спровођења препорука механизама УН за људска права.
Пауновић је објаснила да је сврха Универзалног периодичног прегледа да све државе чланице Уједињених нација буду подвргнуте некој врсти контроле над поштовањем људских права.
Кроз овај систем извештавања пролазе државе чланице УН и све имају обавезу да на четири и по године дају преглед тога шта је испуњено од преузетих обавеза, односно шта држава предузима да испуни оне обавезе које евентуално није испунила до поновног прегледа, напоменула је Пауновић.
Универзални периодични преглед заснива се на разматрању извештаја државе и извештаја Канцеларије високог комесара за људска права УН на основу информација од уговорних тела УН и специјалних процедура УН, као и информација од заштитника грађана и релевантних организација цивилног друштва.
У оквиру интерактивног дијалога учествује државна делегација са представницима држава, чланица Савета за људска права (47) и осталих заинтересованих држава чланица УН, истиче се у саопштењу.