Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Оспоравање доктората у надлежности ресорног министарства

Оспоравање доктората у надлежности ресорног министарства

Београд, 28. децембар 2017. године – Министарство просвете, науке и техолошког развоја разјаснило је данас дилему изазвану ставом Комисије за акредитацију и проверу квалитета (КАПК) која је оспорила дипломе о стеченом научном степену доктора наука издате од стране високошколских установа које, према процени те комисије, за то нису имале овлашћење.

У саопштењу Министарство износи мишљење да се „спорне докторске дипломе“ стечене у складу са чланом 128. став 1. Закона о високом образовању из 2005. године, на високошколским установама за које се у складу са чланом 116. став 2. Закона о високом образовању сматрало да имају дозволу за рад, могу сматрати валидним уколико су их издале две врсте високошколских установа.

То су високошколске установе чији је оснивач Република Србија, а које немају сагласност универзитета (за државне факултете) на наставни план магистарских студија, као и високошколске установе чији је оснивач друго правно лице, а које немају сагласност универзитета, односно нису прибавиле формалну сагласност надлежног министарства за наставни план магистарских студија.

На овај начин, пре свега, Министарство штити велики број савесних студената који су стекли звање на високошколским установама на којима раде наставници са дипломама чију је валидност Комисија за акредитацију и проверу квалитета покушала да оспори, али и лица која су стекла докторске дипломе на реномираним државним факултетима, а који су обавестили Министарство да немају одговарајућу сагласност за магистарске студије, као и самих наставника чија се академска каријера на овај начин угрожава.

Министарство подсећа на то да је Комисија за акредитацију и проверу квалитета (КАПК) оспорила дипломе о стеченом научном степену доктора наука које су издате од стране високошколских установа које, према процени комисије за то нису имале овлашћење, што је, у складу са чланом 127. став 1. тачка 1 Закона о високом образовању, надлежност Министарства.

Размера проблема је утолико већа због чињенице да су оспорене докторске дипломе наставницима високошколских установа које су у претходним акредитационим циклусима биле акредитоване и што је велики број студената стекао високо образовање управо у тим установама.

Министарство је путем информационог система „Доситеј“ затражило од свих високошколских установа да му доставе одговарајуће сагласности за извођење магистарских студија.

Прегледом достављеног материјала, констатовано је да су 11 државних универзитета и факултета и 2 приватна универзитета и факултета обавестили Министарство да немају сагласности универзитета, односно Министарства, на наставни план магистарских студија, међу којима има и реномираних државних факултета за дугом традицијом.

Управо због тога одлука КАПК-а да оспори докторске дипломе појединих, али не и свих факултета који немају одговарајућу сагласност, иако је наизглед у питању само формална сагласност, цео поступак чине селективним и не доприносе правној сигурности.

Министарство наглашава да је оцену предметних одлука КАПК-а дало на бази досадашњег поступања овог сазива КАПК-а и не искључује могућност да би КАПК-а оспорио и дипломе реномираних државних факултета који немају сагласност универзитета када уђу у поступак акредитације (реакредитације), истиче се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs