Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Све државе у региону морају заједно да раде на помирењу

Све државе у региону морају заједно да раде на помирењу

Београд, 30. јануар 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас са подсекретаром и специјалним саветником генералног секретара УН за превенцију геноцида Адамом Диенгом о процесуирању ратних злочина у региону и доприносу Хашког трибунала у постизању регионалног помирења.


На састанку је постигнута сагласност о томе да је питање процесуирања ратних злочина и решавање питања несталих особа веома значајно, као и да у будућности неће бити правог помирења уколико у свим државама региона не буде постојала политичка воља за решавање ратних злочина.

Кубуровић је указала на то да је Србија посвећена том питању, што се види кроз рад Тужилаштва за ратне злочине и стратешка документа које је донела Влада Србије.

Она је додала да се у последње време доста говорило о ратним злочинима и регионалној сарадњи, нарочито након завршетка рада Хашког трибунала, који је Србија оценила као селективан у односу на српске жртве, што показује и статистика о његовом раду.

Србија је, како је нагласила, једина држава која је у потпуности сарађивала са Хашким трибуналом, одговарала на све његове захтеве и изручила све оптужене, али српске жртве нису нашле правду пред том судском инстанцом.

Кубуровић је навела и да Србија са БиХ остварује сарадњу у процесуирању ратних злочина, за разлику од Хрватске, где је та сарадња у потпуности изостала.

Диенг је нагласио да након затварања Хашког трибунала није дошло до потпуног помирења у региону, и оценио да све државе на том простору морају заједно да раде на помирењу и успостављању стабилности, а да томе може да допринесе једино процесуирање ратних злочина у тим државама.

Он је нагласио да УН желе да подрже тужилаштва у Србији, БиХ и Хрватској у циљу успостављања боље сарадње у процесуирању ратних злочина, наводећи да је у оквиру посете Србији имао добар састанак са представницима Тужилаштва за ратне злочине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs