Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Дигитално описмењавање деце за безбедно коришћење нових технологија

Дигитално описмењавање деце за безбедно коришћење нових технологија

Београд, 6. фебруар 2018. године – Државни секретар Министарства трговине, туризма и телекомуникација Владе Републике Србије Татјана Матић изјавила је данас да је дигитално описмењавање деце и младих услов за правилно, ефикасно и безбедно коришћење нових технологија.

Фото: mtt.gov.rs

Матић је на конференцији поводом Дана безбедног интернета у Научно технолошком парку Београд, честитала награђеним наставницима на конкурсу "Дигитални час", којима су овом приликом свечано уручене дипломе.

Она је поручила да је њихов допринос кључан у комплексном процесу развоја дигиталне културе нових генерација, и додала да је на овогодишњем конкурсу ресорног министарства награђен 51 рад, а сви радови који су испунили услове конкурса биће објављени на адреси http://zbornikradova.mtt.gov.rs.

Матић је подсетила на то да осим конкурса "Дигитални час", ресорно министарство спроводи и друге програме и пројекте за подстицање примене ИКТ-а у образовању, међу којима је најважније повезивање свих основних и средњих школа на Академску мрежу Србије.

Умрежавање је спроведено прошле године, чиме су школе добиле бесплатан и безбедан интернет и инфраструктурну подршку за ефикасно спровођење наставе информатике, истакла је она.

Матић је рекла да је ресорно министарство такође већ две године спроводи школску кампању за паметно и безбедно коришћење дигиталних технологија "ИТ караван", који је до сада обухватио више од 10.000 ђака, а ове године биће посвећен и родитељима.

У оквиру кампање промовише се и Национални контакт центар за безбедност деце на интернету, који је за годину дана од оснивања имао више од 4.000 позива, навела је она.

Државни секретар Министарства просвете, науке и технолошког развоја Анамарија Вичек истакла је да ресорно министарство системски и дугорочно утиче на формирање дигиталне културе младих, као и на њихов безбедносни статус у онлајн окружењу.

Увођењем обавезног предмета информатике и рачунарство у основне школе обезбеђен је потпуни обухват ученика тог узраста, а активности на континуираним обукама наставника свакако ће дугорочно допринети развоју дигиталне писмености и безбедности, указала је Вичек.

Фото: mtt.gov.rs

Представник Уницефа у Србији Мишел Сен Ло рекао је да је јасно да су деца у центру дигиталне политике Србије и да је потребно да прописи и механизми за њихову безбедност на интернету буду потпуно операционализовани, нарочито када се ради о чувању приватности и идентитета деце онлајн.

Сен Ло је навео да је Уницеф, као и увек, спреман да пружи подршку, како би сва деца искористила могућности дигиталног доба и била опремљена адекватним вештинама да ефикасно и безбедно учествују у друштвеном, цивилном, економском и политичком животу.

Овом приликом одржане су и две панел дискусије "Дигитална писменост за дигиталну безбедност" и "Институционални и цивилни одговор на угрожавање безбедности деце на интернету", у којима су учествовали представници образовног и здравственог сектора, Министарства унутрашњих послова, невладиних организација "Save the Children" и Уницеф, представници Националног контакт центра за безбедност деце на интернету и оснивач Фондације "Тијана Јурић" Игор Јурић.

Међународни Дан безбедног интернета данас се обележава у више од 130 земаља широм света, са поруком "Креирај, повежи, подели поштовања: Бољи интернет почиње са тобом", наводи се у саопштењу Министарства трговине, туризма и телекомуникација.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs