Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Од полугодишта петаци и шестаци уче програмирање

Од полугодишта петаци и шестаци уче програмирање

Београд, 13. фебруар 2018. године – Помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја Саша Стојановић, директор Фондације "Петља" Небојша Васиљевић и извршни директор Иницијативе "Дигитална Србија" Вероника Тасић Вушуровић посетили су данас ОШ „Владислав Рибникар“ у Београду, где су присуствовали часу "Информатике и рачунарства", на којем се користио интерактивни портал Петља у настави програмирања.


У другом полугодишту ђаци петог и шестог разреда почели су да уче програмирање. У петом разреду "Информатика и рачунарство" је од ове школске године обавезан предмет, док се у шестом разреду овај предмет учи као изборни по новом наставном програму који обухвата програмирање.

Као помоћ наставницима и ученицима, портал Петља пружа бесплатне, интерактивне материјале за учење програмирања који су у потпуности прилагођени ученицима V и VI разреда и доступни на српском језику.

Током посете школи, помоћник министра просвете, задужен за дигитализацију у просвети и науци Саша Стојановић рекао је да је програмирање данас неизоставни део образовања свуда у свету, па и у Србији.

Стојановић је оценио да се данас на часу видело да деца заиста уживају у настави, и истакао да се од њих тражи да разумеју оно што уче, а не само да репродукују.

Он је такође нагласио да се област информатике брзо мења и да је потребна континуирана обука наставничког кадра.

Директор Фондације "Петља" Небојша Васиљевић поручио је да је разумевање алгоритама и умеће алгоритамског изражавања потребно сваком детету, као и да је програмирање данас глобално гледано важан део општег образовања.

Фондација "Петља" настоји да прати тај тренд. Материјали који су доступни на petlja.org креирани су тако да свако дете, али и било ко други ко жели да добије квалитетну и широку основу када је реч о програмирању, може самостално или пратећи наставника на часу да користи наше материјале, рекао је Васиљевић.

Према његовим речима, Фондација је препознала потребу да наставницима пружи подршку кроз организовање низа обука за коришћење материјала "Петље".

Управо у наредних неколико дана крећемо са новим циклусом обука за наставнике информатике у основним школама, а које ће овај пут бити организоване у свим већим градовима у земљи. Позивамо наставнике да прате сајт petlja.org и странице те фондације на друштвеним медијима и пријаве се за обуку у најближем граду, нагласио је он.

Директор Иницијативе "Дигитална Србија" Вероника Тасић Вушуровић навела је да ова иницијатива партнерски сарађује са Фондацијом "Петља" у настојању да се унапреди алгоритамска писменост у Србији.

Тасић Вушуровић је напоменула да је ово један од важних корака на путу ка дигиталној трансформацији нашег друштва, за које се Иницијатива "Дигитална Србија" залаже.

Наша обавеза, како је додала, јесте да помогнемо младим генерацијама да стекну вештине које ће им у будућности бити неопходне. Важно је да науче да алгоритамски размишљају, односно да постану алгоритамски писмени, зато мислимо да свако дете треба да научи основе програмирања.

Ако кажемо да је дете када савлада коришћење компјутера научило да чита, онда је програмирање као да смо га научили да пише, напоменула је Тасић Вушуровић.

Према њеним речима, зато Иницијатива "Дигитална Србија" подржава портал “Петља” који омогућава да деца већ у петом и шестом разреду уче основне кораке програмирања на српском језику и то у савременом, интерактивном окружењу.

Кроз обуку за коришћење "Петље" у настави коју је омогућила компанија "Мајкрософт" у претходном периоду прошло је готово 800 наставника из више од 500 школа широм земље, наводи се у саопштењу Министарства просвете, науке и технолошког развоја.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs