Нови Сад, 19. фебруар 2018. године – Помоћник министра правде у Влади Републике Србије Чедомир Бацковић изјавио је данас да је суштина предложених уставних амандмана у томе да се успостави независност правосуђа и његова одговорност, што ће грађанима омогућити да им се у сличним ситуацијама слично суди, и на ефикасан начин.
Бацковић је у Новом Саду учествовао на округлом столу о Радном тексту измена Устава Србије, које је Министарство објавило 22. јануара, када је и почела јавна расправа која ће трајати до 8. марта.
Он је објаснио да ће до тог датума бити одржана још два округла стола у Нишу и Београду, као и да ће Министарство правде примати писмене предлоге и коментаре на предложени текст.
Бацковић је одбацио критике координатора радне групе Националног конвента о ЕУ за Поглавље 23 Милана Антонијевића у погледу одржавања новог круга јавних расправа и предложених уставних амандмана, наводећи да је циљ јавних расправа да заинтересовани дају мишљења и усменим путем, поред писаног, који је такође омогућен.
Он је подвукао да предложени уставни амандмани не излазе из стратешких оквира који су преузети Поглављем 23, као и да се претежни део Радног текста измена Устава Србије у области правосуђа заснива на ставовима организација цивилног друштва изнетим у претходном кругу јавне расправе.
Према његовим речима, уставни амандмани су предложени у складу са европским стандардима Венецијанске комисије.
Председник Одбора за уставна питања и законодавство Скупштине Србије Александар Мартиновић истакао је да ће Министарство правде, када су у питању предложени уставни амандмани, у скупштинској већини наићи на поузданог партнера за разговор о њима и за подршку тим амандманима.
Мартиновић је оценио да предложени амандмани воде рачуна о општим и државним интересима, али и о интересима струке, као и да су они у потпуности у складу са стандардима које је поставила Венецијанска комисија, односно Савет Европе.
Потпредседник Удружења судијских и тужилачких помоћника Ивана Стојиљковић навела је да то удружење има одређене примедбе које се односе на избор на прву судијску и тужилачку функцију и конституционализацију обуке, што може да омогући дискриминацију судијских и тужилачких помоћника.
Потпредседник Алумни клуба Правосудне академије Горан Петковић нагласио је да је огромно цивилизацијско постигнуће то што је обука на Правосудној академији уведена као обавезна.
Председник Главног одбора Удружења судија прекршајних судова Србије Милан Мариновић поздравио је то што је предвиђен избор судија на сталну функцију, што ће Врховни касациони суд убудуће бити Врховни суд и што је предложено да Високи савет судства одлучује о статусним питањима од значаја за рад судова и судија.
Он је истовремено саопштио да то удружење није задовољно, поред осталог, увођењем институције за обуку као једине проходности за улазак у правосуђе, као и предложеним бројем чланова и начином одлучивања у Високом савету судства.