Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Значајни резултати на побољшању положаја осетљивих друштвених група

Значајни резултати на побољшању положаја осетљивих друштвених група

Београд, 21. фебруар 2018. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић упознала је данас комесара Савета Европе за људска права Нилса Муижниекса са актуелним стањем људских и мањинских права у Србији, с посебним освртом на положај ромске и других осетљивих друштвених група.


Пауновић је на састанку истакла да је усвајањем нове Стратегије за социјално укључивање Рома и Ромкиња за период од 2016. до 2025. године обезбеђен континуитет у раду на побољшању квалитета живота грађана ромске националности.

Она је оценила да је, кроз спровођење Декаде за инклузију Рома до 2015. године, Србија постигла значајне разултате који могу бити коришћени као пример добре праксе другим земљама.

Пауновић је навела да је решено питање личних докумената за више од 25.000 лица ромске националности, додајући да је овај напредак омогућен захваљујући изменама Закона о ванпарничном поступку и спровођењу Споразума између Заштитника грађана и ресорних министарстава, уз подршку Високог комесаријата Уједињених нација за избеглице.

Према њеним речима, Законом о матичним књигама уређен је и поступак обнављања уништених или несталих матичних књига које се воде за подручје АП Косово и Метохија, а у складу с којим је у 2015. години извршено 2.919 уписа раније правно невидљивих лица ромске националности.

Такође, Пауновић је истакла да у школама широм Србије ради 175 педагошких асистената, а да њих 35 пружа подршку деци у предшколским установама, и додала да је применом мера афирмативне акције од 2003. године на факултете и високе школе уписано 1.623 студента и 6.104 средњошколаца.

Успостављен је систем праћења редовности похађања наставе и постигнућа ученика. За ученике уписане мерама афирмативне акције обезбеђују се и стипендије и систем менторства. У средњим школама је у последње две школске године додељено 1.346 новчаних стипендија за ромске ученике, напоменула је Пауновић.

Она је нагласила да су у области здравствене заштите Рома резултати рада 75 здравствених медијаторки довели до великог помака и њихов рад је једна од најуспешнијих мера у јавним политикама предузетим у претходном периоду.

Према њеним речима, и у области становања је први пут успостављена евиденција о броју и месту где се налазе неформална ромска насеља.

Роми и Ромкиње су, како је додала, препознати као теже запошљива друштвена група и према њима се примењују мере активне политике запошљавања, реализују се програми подстицања самозапошљавања и запошљавања уз субвенције послодавцима у приватном сектору.

Муижниекс је похвалио резултате који су остварени на пољу обезбеђивања личних докумената за припаднике ромске националности, и интересовао се за мере које се предузимају у циљу унапређења положаја и права националних мањина, посебно права у вези са информисањем на матерњем језику.

Састанку је присуствовала и шеф Сталне мисије Србије при Савету Европе у Стразбуру Александра Ђуровић, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs