Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Предлог за одлагање референдума у Црној Гори разуман

Предлог за одлагање референдума у Црној Гори разуман

Београд, 4. јул 2005. године - Потпредседник Владе Републике Србије Мирољуб Лабус у интервјуу за данашње издање "Вечерњих новости" говори о разлозима због којих је крајем прошле недеље у административном центру ЕУ изнео иницијативу за одлагање референдума у Црној Гори.

Мирољуб Лабус
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог разговора.

Одлагање референдума у Црној Гори:

- Потребно је да и у Србији и у Црној Гори покушамо да нађемо разумно решење и оптималан процес за три сценарија који се паралелно дешавају - преговоре о стабилизацији и придруживању, процесу стандарда и статуса за Косово и Метохију и проблему државног статуса државне заједнице - тако да један другог не ремете и да буду доведени успешно до краја. После разговора са челницима ЕУ закључио сам да би преиспитивање референдума услед преговора са ЕУ пореметило ток ствари, из угла за који сам ја задужен.

Какве су реакције Брисела:

- Прве реакције које сам добио кажу да је предлог о одлагању референдума јако разуман, као и да ми, са наше стране, морамо да покажемо зрелост и омогућимо да се, као и са свим осталим државама, одвијају уобичајени преговори о Споразуму, који би могли да буду завршени за девет месеци.

За колико би Црна Гора требало да одложи референдум:

- До јесени идуће године. Значи шест месеци, а то није много. Тада бисмо, према мојим очекивањима, већ имали потписан Споразум.

Очекујете ли разговоре о томе са највишим црногорским званичницима:

- Да. И као и увек, посредник ће бити Солана, пошто је очигледно да ми овде сами не можемо да се договоримо. Тај случај смо имали у децембру, сада, по свему судећи, поново... Солана долази 20. јула. А, онда ћемо видети да ли овде ствари могу нормално да се среде или не.

Уколико се не постигне договор са званичницима из Брисела:

- То ће нас, онда, одвести у одлагање преговора са ЕУ који, у том случају, сасвим сигурно, неће почети 5. октобра него, можда, тек крајем године. И све ће тада чекати резултат црногорског референдума. Најгоре што може да се деси јесте да одговор на питање о црногорској независности буде негативан, јер онда остајемо у овој државној заједници која је неспособна да води процес придруживања ЕУ.

Ако се отклоне све препреке и преговори са ЕУ почну у октобру, хоће ли бити могуће да три тима - један из Србије, други из Црне Горе, а трећи онај државне заједнице - преговарају:

- Биће могуће. Брисел је прихватио нашу преговарачку структуру која је развијена овде у Србији, а на наше задовољство прихваћена је и у Црној Гори. То је, практично, концепт по којем преговарамо са ММФ-ом и Светском банком. Договорили смо се о припремним радњама до почетка преговора тако да идуће недеље имамо осми састанак унапређеног проширеног дијалога са ЕУ. И, хајде да све ово у вези са преговорима са ЕУ погледамо из позитивног угла: ако затворимо хашку књигу и ако, до потписивања уговора, још донесемо и устав, све ће убрзано кренути набоље. Као што нам је рекао и Солана, ми нисмо свесни колико ћемо тада брзо да напредујемо. А, све то зависи од нас. Ако се ми наметнемо, Европа неће моћи да каже не, без обзира на тренутно велику скепсу која влада око пријема нових чланица.

Инфлација у Србији до краја године:

- Наша је политика да инфлација буде што мања. Тешко је правити пројекцију, а да не знамо шта ће се даље дешавати са ценом нафте, а с друге стране, видимо да у пољопривреди упркос свим подстицајима које дајемо и упркос доброј години цене тих производа и даље расту. Оно што желимо да проверимо, а то је сада већ друго питање, јесте да ли је та наша званична статистика у реду или не. Не желимо да ни на који начин утичемо на статистику, али неке ствари показале су се као крајње нелогичне. Позвали смо зато техничку мисију ММФ да провери методологију обрачуна цена. Просто не могу да верујем да је прошлог месеца увозни парадајз могао да допринесе толиком расту цена. У односу на децембар чак за 47 одсто.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs