Београд, 24. април 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја Владе Републике Србије саопштило је да је данас у свим основним школама у земљи за ученике осмог разреда организован инфо дан о томе шта нуде специјализована ИТ одељења у гимназијама.
Реч је о одељењима која ће у гимназијама похађати ученици који имају посебне способности за рачунарство и информатику, а који ће осим традиционалних гимназијских предмета имати и друге предмете, попут програмирања, примене рачунара, базе података, веб програмирања.
Предвиђено је да ИТ одељења имају по 20 ученика, који ће се на часовима информатичких и програмерских предмета делити на групе. Школе су опремиле кабинете за овај вид наставе, а наставници информатике биће обучени за нове предмете.
Промоцији ових одељења у ОШ „Краљ Петар Први“ у Београду присуствовао је и помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја за дигитализацију у просвети и науци Саша Стојановић, а са ученицима су разговарали и професори информатике и представници ИТ индустрије.
Стојановић је указао на то да Влада и ресорно министарство кроз ова одељења одговарају на кадровски дисбаланс на тржишту рада, наглашавајући да је реч о струци која је дефицитарна и биће то дуги низ година.
Према његовим речима, ученици ће се пријављивати у гимназијама које су аплицирале од 11. до 14. маја, а полагаће математику, средњег и напредног нивоа.
Директор ИТ компаније "Сага" Небојша Бјелотомић оценио је да ИТ бранша мора да буде у контакту са одељењима која школују ИТ кадар, при чему је циљ школовања у тим одељењима да се ученицима приближи дигитализација и њена примена у готово свим областима учења и рада.
Презентацију смера ученицима одржале су и руководилац групе за средње опште и уметничко образовање и васпитање Марија Крнета и наставница информатике Славица Никић.
До сада је око 70 гимназија изразило интересовање за формирање ИТ одељења.
Пријемни испит за ИТ одељења је 3. јуна, а пријаве за упис трају до 14. маја. Ученици који желе да упишу ово одељење полажу пријемни испит из математике.
Према подацима истраживања, у Србији на тржишту се појави приближно 1.500 нових квалификованих ИТ радника сваке године, а процењује се да је тај број потребно повећати најмање пет пута.