Београд, 9. мај 2018. године – Министарство просвете, науке и технолошког развоја саопштило је да се у Србији сваке године дијагностикује 650 новооболелих од меланома, због чега је веома важно да постоји системска едукација становништва о одговорном понашању на сунцу, а посебно деце школског и предшколског узраста.
У саопштењу се наводи да ће деца, осим радионица које ће бити организоване у оквиру кампање, кроз нови концепт учења, међупредметно повезивање, бити у потпуности информисана о УВ зрачењу и његовом утицају на здравље.
Саветник министра просвете, науке и технолошког развоја Гордана Косановић рекла је на конференцији за новинаре у београдској ОШ “Павле Савић”, поводом друштвено одговорне и едукативне кампање „Заштита за све“, да то министарство, у сарадњи са Министарством здравља, настоји да повећа обим и заступљеност здравствених тема на свим нивоима образовања у циљу превенције болести и стварања здравих животних стилова.
Постоји потреба да систематски додатно радимо на едукацији, пре свега оних који се баве децом. Мислим најпре на наставнике, родитеље и педијатре, како би здрав животни стил и свест о потреби заштите развијали код деце, односно ученика, истакла је Косановић.
Према њеним речима, ученици ће захваљујући УВ индикаторима, који ће у оквиру кампање бити постављени на видним местима у школским двориштима, моћи да виде колики је степен зрачења и да у складу са тим предузму одговарајуће мере заштите.
Министар здравља Златибор Лончар рекао је да се у Србији сваке године дијагностикује 650 новооболелих од меланома, од којих нешто мање од 300 изгуби битку са болешћу.
Лончар је указао на то да је мењати навике код одраслих тешко и да је најлакше ако деца школског и предшколског узраста схвате колики је ризик од меланома, који је веома агресиван тумор.
Према његовим речима, уколико се на време открије и не излаже се сунцу, та врста тумора је излечива уз минималну хируршку интервенцију.
Апелујемо на све који раде са децом школског и предшколског узраста да им сваког дана када крене пролеће и лето говоре колико је опасно директно излагање сунцу, колико се повећава ризик од појаве меланома, поручио је министар.
Председник Управног одбора Фонда Б92 Веран Матић рекао је да ће у оквиру првог циклуса кампање у јуну бити обухваћено шест школа и више од 10.000 ученика и да ће у тим школама бити постављени УВ индикатори, а деца обучена за то да на прави начин посматрају резултате на њима.
Матић је најавио да ће се од септембра у кампању бити укључен већи број школа, и додао да Фонд Б92 са компанијом "Еуцерин" ради на овом пројекту неколико година и да су све здравствене установе у Србији добиле адекватан број дермоскопа.
О опасностима прекомерног излагања сунцу и начинима заштите говориле су лекар Лидија Кандолф Секуловић и Нада Милетић Невајда из компаније "Еуцерин" Србија.
Кампању организују и спроводе Фонд Б92 и компанија "Еуцерин" Србија, уз подршку Министарства здравља и Министарства просвете, науке и технолошког развоја.