Београд, 23. мај 2018. године – Министар правде у Влади Републике Србије Нела Кубуровић разговарала је данас са делегацијом Одбора немачког Бундестага за односе са ЕУ о спровођењу Акционог плана за Поглавље 23 и предстојећим изменама Устава у области правосуђа.
Члан тог одбора Мануел Сарацин, који је предводио делегацију, истакао је да Министарство правде има важну улогу у целом процесу придруживања ЕУ, нарочито узимајући у обзир сложеност Поглавља 23.
Кубуровић је нагласила да је Немачка велики партнер Србије и да пружа значајну подршку Министарству правде кроз пројекте који су помогли спровођење Акционог плана за Поглавље 23 и унапређење владавине права.
Она је указала на то да је један од тих пројеката, спроведен са GIZ-ом, пружио значајан допринос унапређењу рада јавних извршитеља и изради новог Закона о извршењу и обезбеђењу, чија је примена омогућила решавање готово 1,5 милиона старих предмета, као и увођење јавнобележничке професије у правни систем Србије.
Ускоро ће, како је најавила, почети спровођење и новог GIZ-овог пројекта који је усмерен на унапређење управног судства, који треба да допринесе убрзању и скраћењу административних поступака.
Кубуровић се сагласила са Сарацином да Министарство правде има велику улогу у оквиру Поглавља 23, али је додала да у спровођењу Акционог плана, поред Министарства правде, учествује још 50 институција.
На састанку је такође било речи и о изменама Устава у области правосуђа.
Кубуровић је указала на то да је нацрт измена прослеђен Венецијанској комисији и да ће Република Србија поштовати мишљење те комисије и ускладити нацрт са њеним препорукама.
Саговорници су оценили да је Венецијанска комисија стручно тело и да свака држава треба да поштује њене препоруке.
Кубуровић је нагласила да је још један од приоритета Министарства унапређење ефикасности правосуђа у циљу скраћења трајања судских поступака, како би грађани Србије имали суђење у разумном року.
Она је додала да је Европска комисија у последњем извештају констатовала напредак у борби против корупције, узимајући у обзир нове законске одредбе, и подсетила на то да је од 1. марта почело спровођење новог Закона о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције.
Према њеним речима, ускоро ће се пред народним посланицима наћи предлози закона о лобирању и о Агенцији за борбу против корупције.
На састанку је констатовано да је Немачка велики партнер Србије, који јој пружа подршку не само у процесу евроинтеграција, већ и у свим другим реформским процесима, наводи се у саопштењу Министарства правде.