Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Интервјуи > Либерализација визног режима 2007. године

Либерализација визног режима 2007. године

Београд, 5. октобар 2005. године - Министар за економске односе са иностранством у Влади Републике Србије Милан Париводић рекао је у интервјуу за данашње издање дневног листа "Блиц" да одлука Савета министара ЕУ да дâ мандат Европској комисији да води преговоре о стабилизацији и придруживању са СЦГ представља врло јасан политички и правни сигнал да смо постигли висок степен реформи.

Милан Париводић
Званични сајт Владе Србије преноси делове овог интервјуа.

О приступању ЕУ:

- Када се уговор о стабилизацији и придруживању закључи, а очекујемо да ће се то десити половином идуће године, поднећемо захтев за добијање статуса кандидата и наставити с преговорима. Моја процена је да Србија може да приступи ЕУ између 2012. и 2014. године.

Конкретан значај почетка преговора са ЕУ:

- Приступање ЕУ је комплексан процес измене државног апарата, побољшања правних норми целог правног система и учвршћења државних институција и јачања друштвених институција како би се постигао виши степен демократичности, поштовања људских права и већи стандард.

То значи да је једна врло моћна асоцијација развијених земаља спремна да уложи велике паре и велики интелектуални труд, техничку помоћ да би се Србија унапредила. Уз таквог партнера добијамо могућност да постанемо развијено, богато и озбиљно друштво, и то је шанса коју не смемо пропустити.

Када се може очекивати либерализација визног режима:

- У току процеса придруживања сигурно ћемо доћи на "белу шенген листу". По процедури, то треба да се деси када постанемо кандидати за пријем у ЕУ, вероватно почетком 2007. године.

Стално апелујем на наше партнере из ЕУ и САД да је либерализација визног режима од кључног значаја за развој демократије у овој земљи. И то аргументујем чињеницом да је Хрватска дошла на "белу шенген листу" већ у овој фази у којој смо ми сада.

Ми имамо тај проблем што Албанци са Косова имају наше пасоше, а међу њима је јако много азиланата и криминалних активности. То питање мора да се реши, да српски грађани не сносе одговорност за недела која су ти појединци са Косова спремни да почине. Наши људи не смеју бити таоци те ситуације.

У ЕУ тврде да су границе, не само наше већ на читавом западном Балкану, још увек порозне, и поручују да полиције - босанске, српске, црногорске, македонске и албанске - морају блиско да сарађују. Јер, одговорност је првенствено на њима да једном координираном акцијом докажу да смо у стању да блокирамо разлоге због којих долази до одржавања виза - то су продаја људи, дрога, оружја.

Приступање у СТО:

- То ће се догодити 2007. или 2008. године. Сада смо у фази да водимо прву рунду формалних преговора, 7. октобра, и битно је истаћи да ће од брзине и ауторитета којим приступамо СТО зависити и наш кредибилитет у ЕУ. Ако се ту покажемо као ефикасни и људи који испуњавају обећања на време, то ће нам појачати углед.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs