Париз/Београд, 13. децембар 2005. године - Тринаест споменика културе на Косову и Метохији - седам православних и шест исламских - биће рестаурирано у наредне две године на основу препоруке Експертске комисије за обнову и очување културне баштине на Косову која је одржала састанак у седишту Унеска у Паризу.
 |
 |
 |
Црква Богородице Љевишке у Призрену |
Унеско је саопштио да ће приоритет у обнови имати црква Богородице Љевишке, црква Светог спаса и Хамам Мехмет-паше у Призрену, црква Светог Саве и Хамам у Косовској Митровици и црква Ваведења пресвете Богородице у Липљану.
У тој групи су и црква Светог архангела Михаила у Штимљу, црква Свете Петке у Витини, манастир Будисавци у Клини, Црвена џамија у Пећи, Хадум џамија у Ђаковици, џамија у Дечанима и Али-бегов хамам у Вучитрну.
Шеф Мисије Србије и Црне Горе при Унеску Драгољуб Најман навео је у изјави за агенцију Бета да је генерални директор Унеска Коићиро Мацура прихватио предлог приоритета у обнови и упутио га на реализацију регионалном Бироу ове организације за Европу чије је седиште у Венецији.
Према његовим речима, предвиђено је да ће радови на терену почети у првом тромесечју 2006. године.
Заседање комисије уследило је после донаторске конференције за заштиту и очување културне баштине на Косову и Метохији, која је одржана у Паризу 13. маја у организацији Унеска, а на којој су се окупили представници 50 земаља чланица УН и 15 невладиних организација.
Донатори су се обавезали на то да прикупе укупно 10 милиона долара за ту сврху, а осам земаља од тада је издвојило своте које су обећале, или део средстава. То су Немачка, САД, Француска, Грчка, Мађарска, Италија,Чешка и Турска, при чему је за ову, прву фазу пројекта, издвојено три милиона долара.