Београд, 4. јануар 2006. године - Божићна порука патријарха Павла и архијереја упућена православним верницима, свештенству и монаштву подсећа на суштину божићног славља чије су вредности и данас ослонац хришћанима пред искушењима савременог света.
“Има ли за нас већег изазова и тежег кушања наше вере и савести од болног питања Косова и Метохије”, питају српски архијереји, уз поруку да у свету паралелних религија и непроверених вредности треба остати духовно будан и бранити не само истину своје вере и цркве већ све оно што је истински људско и аутентично.
У посланици, коју је данас прочитао патријарх Павле у Патријаршији СПЦ-а, истиче се јасан став Светог архијерејског cабора СПЦ-а према коме нико нема право да државно-правни статус јужне српске покрајине мења једнострано, без сагласности свих народа који у Србији живе, па дакле и српског народа, а још мање уз претње силом.
“Живот, мир, слобода, једнаки услови и иста права свима, очување српских православних светиња, несметан повратак прогнаницима и избеглицама, апсолутно поштовање европских вредности и међународног поретка, а пре свега Повеље УН коју, колико знамо, још нико није прогласио неважећом, све су то неки од елемената и стандарда на путу истинског разрешења”, наводи се у посланици.
Српски архијереји истакли су да "коначни статус не постоји овде на земљи, ни за кога и ни за шта" и да је "право правцато богохулство" поредити рађање нове државности на Косову и Метохији са рођењем Христовим, како то чине присталице "у служби албанског националног фетишизма".
Посебан апел упућен је организацијама које се баве људским правима да помогну ослобођење охридског архиепископа Јована и да "престане последњи верски прогон са епицентром у Скопљу и да божићна светлост спасења и познања истине просветли ум и душу носиоцима погубног црквеног раскола у Републици Македонији".
Позив на истрајност у вери упућен је и народу у Републици Српској и читавој Босни и Херцеговини, који је такође изложен горким искушењима.
“Државне власти Хрватске позивамо да, у име своје европске перспективе, обезбеде повратак изгнаним и избеглим Србима, а повратницима миран живот и безбедност”, истиче се у посланици, уз апел хрватским властима да пруже заштиту свештенству, верницима и храмовима који су, нарочито у Далмацији, поново изложени претњама и нападима.
Српски архијереји поновили су и православним хришћанима и свим људима добре воље у Црној Гори позив на братску слогу и заједништво јер се спасење не налази у партијским идеологијама већ у духу саборног јединства чији је извор управо Црква Христова.
Посебну поруку и честитке српски архијереји упућују и српском народу у расејању, са молбом да чувају своју веру.
Божићна посланица, коју ће сви медији објавити у целости на Бадњи дан 6. јануара, уочи празника Рођења Христовог 7. јануара, завршава се божићним поздравом "Мир Божји - Христос се роди, ваистину се роди".