Београд, 16. фебруар 2006. године - Министар културе у Влади Републике Србије Драган Којадиновић најавио је данас да ће изложба Тактилне галерије париског Музеја Лувр под називом "У додиру с антиком", која је, пре свега, намењена и прилагођена особама са посебним потребама - слепима, слабовидима и особама са оштећеним слухом и инвалидитетом, бити отворена сутра увече у Народном музеју у Београду.
Којадиновић је на конференцији за новинаре нагласио да ова изложба представља празник за целу Србију и изразио задовољство због чињенице да је Београд на светској културној мапи поново заузео значајно место.
Амбасадор Француске у СЦГ Иг Перне истакао је значај одржавања ове изложбе за обе земље, а нарочито за Београд где ће моћи да је посете лица са посебним потребама, при чему је чуло додира у првом плану.
Аутор поставке је архитекта Иван Куцина, а коаутори и координатори су Елиана Гавриловић и Дејан Масликовић.
Посетиоци изложбе имаће прилику да виде и додирну Милоску Венеру и коњаничку статуу Марка Аурелија, као и копије скулптура из збирке националног музеја "Глава девојке Венере", Виминацијум, Сингидунум, "Дечак који вади трн", након чега ће се "Глава девојке Венере" и Сингидунум наћи у Тактилној галерији Музеја Лувр.
Поставку чине тродимензионални експонати - копије великих античких дела Музеја Лувр, које ће публика моћи да осети и доживи на посебан начин - чулом додира, тако да ће слепи и слабовиди моћи у потпуности да уживају у уметничким делима.
Изложбу прати каталог и мултимедијални компакт диск, а за децу је приређена сликовница која их на креативан и приступачан начин упознаје са изложеним делима.
У оквиру пратећег програма изложбе планиран је велики број радионица са децом школског узраста и децом са посебним потребама, предавање стручњака о пракси и искуству Музеја Лувр у раду на програмима прилагођеним за слепе и слабовиде особе, као и о додиру као начину да се публика упозна са његовим колекцијама.
Такође, предвиђено је и предавање главног конзерватора Музеја Лувр задуженог за одсек вајарство о теми "Утицај античке скулптуре на француску уметност од 16. до 18. века".
Организатори овог значајног пројекта су Народни музеј и Министарство културе Владе Србије, уз велику подршку Амбасаде Француске и Француског културног центра у Београду.