Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Дијалогом и компромисом до решења за будући статус Космета

Дијалогом и компромисом до решења за будући статус Космета

Београд, 5. април 2006. године - Председник Владе Републике Србије Војислав Коштуница истакао је данас у разговору са председником Македоније Бранком Црвенковским да је неопходно да се решење за будући статус Косова и Метохије заснива на поштовању међународног права, чији је основни принцип очување суверенитета и територијалног интегритета свих држава у региону.

Фото: ФоНет
Коштуница је указао на то да не сме бити наметнутих решења, већ да се решење мора пронаћи кроз дијалог и компромис Београда и Приштине. Он је нагласио да је посебно важно водити рачуна о стабилности у региону и поновио да само компромисно решење за Косово и Метохију може допринети очувању регионалне стабилности.

Црвенковски је истакао да је званичан став Македоније да подржава оно решење за Косово и Метохију које је резултат сагласности и договора Београда и Приштине.

На састанку је заједнички указано на значај Споразума између СРЈ и Македоније о протезању и опису државне границе, који је ратификован 2001. године.

Коштуница је посебно истакао да је Косово и Метохија саставни део Србије и да се самим тим демаркација државне границе државне заједнице Србија и Црна Гора са Македонијом може извршити искључиво на основу Споразума из 2001. године.

Бранко Црвенковски
Фото: ФоНет
Заједнички је изражена спремност за унапређење привредне сарадње Србије и Македоније и оцењено да ће споразум о слободној трговини допринети поспешивању сарадње на економском плану.

Обострано је истакнуто да се, у циљу унапређења укупних добрих односа Србије и Македоније, црквена питања морају решавати искључиво унутар црквеног дијалога, као и да је важно да црквама буде препуштено да се кроз дијалог пронађе решење за сва питања.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs