Београд, 14. септембар 2006. године - Министар правде у Влади Републике Србије Зоран Стојковић изјавио је данас да ће Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) са 9,5 милиона долара финансирати Пројекат реформе и јачања стечајног и извршног поступка у Србији.
 |
 |
 |
Слева: Мајкл Полт, Предаг Бубало и Зоран Стојковић |
Стојковић је на конференцији за новинаре навео да би овај пројекат у наредне четири и по године требало да обезбеди побољшање инвестиционих услова у привреди наше земље и помогне да по завршетку транзиције српска привреда постане конкурентно способна и спремна да се такмичи са привредама других земаља.
Он је подсетио на то да је УСАИД и до сада пружао помоћ у примени закона и владавини права, што је основни оквир у којем могу да се очекују ваљан и стабилан економски развој и већа улагања.
Претходни пројекат помоћи УСАИД-а Србији у реформи трговинских судова већ је дао значајне резултате, с обзиром на то да је ефикасност ових судова повећана за више од 40 одсто, а просечни обрт завршавања предмета пред тим судовима скраћен је са 1.028 на 600 дана, рекао је Стојковић.
Према његовим речима, Пројекат реформе и јачања стечајног и извршног поступка обезбедиће ваљану примену закона и јачање институција које се баве стечајним и извршним поступком - Агенције за лиценцирање стечајних управника и Центра за спровођење стечајних поступака.
Амбасадор САД у Београду Мајкл Полт нагласио је да су стечајни и извршни поступак од пресудног значаја за завршетак транзиције и стварање слободног тржишта.
Полт је указао на то да је у Србији већина одрживих компанија дошла до купца, али да има неатрактивних и платежно неспособних предузећа која ће имати веће шансе за нов почетак уколико се што пре покрене и оконча стечајни поступак, а то је могуће само ако се ојачају институције и поступак побољша и убрза.
Министар привреде Предаг Бубало прецизирао је да се у Центру за стечај Агенције за приватизацију води 337 стечајних поступака, од чега је 270 активних и додао да у Србији није приватизано између 800 и 1.000 предузећа са друштвеним и државним капиталом, као и да се не зна колико ће их завршити у стечају.
Министар за економске односе са иностранством Милан Париводић нагласио је да ће ово министарство пружити сву неопходну експертску и другу помоћ за спровођење поменутог пројекта.